fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] Ks. S. Słowik: XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych jest wydarzeniem wielkiej klasy

Jest to wydarzenie wielkiej klasy – radości z Ojczyzny, kolorowego stroju i tańców, które są tradycją i polskością tam kształtowaną, kultywowaną i do nas przywożoną z radością przez przyjeżdżających ludzi, którzy chcą się tym pochwalić i uczyć od naszych zespołów, by dalej to kontynuować – mówił ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, nieformalny kapelan festiwalu, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W Rzeszowie rozpoczął się XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy, Senatu, a także władz wojewódzkich i prezydenta miasta Rzeszowa. Ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, nieformalny kapelan festiwalu, podkreślił, że jest to wydarzenie, dzięki któremu Polonia może kultywować polską tradycję.

– Jest to wydarzenie wielkiej klasy – radości z Ojczyzny, kolorowego stroju i tańców, które są tradycją i polskością tam kształtowaną, kultywowaną i do nas przywożoną z radością przez przyjeżdżających ludzi, którzy chcą się tym pochwalić i uczyć od naszych zespołów, by dalej to kontynuować – powiedział ks. Stanisław Słowik.

W XVIII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych wezmą udział zespoły z kilkunastu krajów świata.

– 1100 osób, 33 zespoły – przybyły i już ćwiczą – z dalekiej Australii, Brazylii, Czech, Francji, Kanady, Mołdawii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Uroczyste rozpoczęcie Festiwalu odbędzie się na Rynku w Rzeszowie.

– W piątek na ulicy 3-go maja taki spacer obok Fary na Rynek i tam będzie oficjalne otwarcie. Na samym Rynku zbudowana jest estrada, na której będą koncerty – mówił dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

W niedzielę sprawowana będzie Msza św. w Katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie w intencji całej Polonii.

– Tę Eucharystię celebruje nasz arcypasterz ks. bp. Jan Wątroba. Od chwili, gdy zaistniała diecezja, czyli od 1992 roku, taka celebracja jest sprawowana w intencji Polonii. (…) Nie wyobrażamy sobie festiwalu – tego śpiewu, tańców – bez mszy świętej, którą celebruje zawsze arcypasterz – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z ks. Stanisławem Słowikiem można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl