[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Góralski: W Polsce istnieje rozdział Kościoła i państwa

W Konkordacie strony zobowiązały się, że będą przestrzegać zasady autonomii. Kościół zajmuje się sferą duchową, a państwo sferą doczesną. Te dwie sfery się uzupełniają – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam ks. prof. Wojciech Góralski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W przestrzeni publicznej, w ostatnim czasie, pojawiają się postulaty, by oddzielić Kościół od państwa. Taka rzecz ma jednak miejsce już od dawna.

– Istnieje rozdział Kościoła i państwa, bo gdybyśmy powiedzieli Kościoła od państwa, a nie państwa od Kościoła, to byłoby to niesprawiedliwe. Ta prawidłowa formuła brzmi rozdział Kościoła i państwa. Za sprawą Soboru Watykańskiego II tę zasadę nazwano niezależnością i autonomią państwa i Kościoła oraz zasadę ich współdziałania – podkreślił ks. prof. Wojciech Góralski.

– W Konkordacie strony zobowiązały się, że będą przestrzegać zasady autonomii. Kościół zajmuje się sferą duchową, a państwo sferą doczesną. Te dwie sfery się uzupełniają – dodał.

Dlatego trudno sobie wyobrazić, że w niektórych kwestiach tej współpracy między Kościołem a państwem może brakować.

– Tym bardziej, że ponad 90 proc. obywateli jest wierzących, bo trzeba też liczyć inne wyznania. Skoro ci ludzie chcą być dobrymi obywatelami i chcą należeć do Kościoła, to te dwie wspólnoty tym bardziej muszą ze sobą współpracować, bo mają pod pieczą tych samych ludzi – zaznaczył ksiądz profesor.

Niektórzy z polityków chcą także, by lekcje religii nie były już finansowane z budżetu państwa.

– To jest wielkie nieporozumienie. W wielu europejskich krajach ma miejsce finansowanie lekcji religii. Jeśli religia weszła do szkół zgodnie z prawem, zgodnie z wolą zainteresowanych, to wtedy katecheta – świecki lub duchowny – staje się pracownikiem szkoły. Kodeks pracy nie przewiduje pracy nieodpłatnej, więc tu już jest brak logiki – wskazał ks. prof. Wojciech Góralski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl