[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Rytel-Andrianik po zebraniu biskupów Europy: Pasterze Kościoła katolickiego mają odwagę powiedzieć to, co wiele osób dostrzega, ale nigdy nie wyrazi

Kościół katolicki jest głosem tych, którzy głosu nie mają. Pasterze Kościoła katolickiego mają odwagę powiedzieć to, co wiele osób wie, dostrzega, ale nigdy nie wyrazi – podkreślił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik w rozmowie z portalem Radia Maryja. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podsumował czterodniowe spotkanie księży biskupów Europy, które w ostatnich dniach miało miejsce w naszej Ojczyźnie.

W Poznaniu w dniach od 13 do 16 września br. odbyło się zebranie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Solidarność i wolontariat to dwa główne tematy zakończonego w niedzielę spotkania. Ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik zaznaczył, iż było to jedno z największych wydarzeń w Kościele katolickim w Polsce, a samo miejsce inicjatywy nie było przypadkowe.

– To jedno z największych wydarzeń w Kościele katolickim w Polsce. Zgromadziło w naszej Ojczyźnie przewodniczących konferencji niemalże wszystkich krajów Europy. Ważniejsze spotkanie byłoby tylko wtedy, gdyby przybył papież Franciszek. Pokazuje to wielki szacunek Kościoła w Europie do naszego państwa. Polska jest zawsze kojarzona jako kraj Jana Pawła II, a w tej sytuacji obecność przewodniczących konferencji episkopatów to także znak szacunku dla wszystkich katolików w Polsce (…). Miejsce nie było przypadkowe, ponieważ w tym roku obchodzimy 1050. rocznicę powstania pierwszej diecezji w Polsce, jaką jest diecezja poznańska oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego spotkanie przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy było właśnie w naszym kraju – mówił rzecznik KEP.

Kapłan podkreślił, iż podczas obrad zwrócono uwagę na najświeższe badania naukowe dotyczące wolontariatu [czytaj więcej].

– Według najnowszych badań Kościół katolicki jest największą organizacją zaangażowaną w wolontariat w Europie. Nie jest to powód do tego, aby być dumnym, ale powód do tego, by ten fakt jeszcze bardziej mobilizował nas do służby w duchu Ewangelii (…).  Księża biskupi podziękowali wszystkim, którzy angażują się w wolontariat, ponieważ zauważono, że im większa jest religijność ludzi, tym większe zaangażowanie w wolontariat. To są wyniki badań naukowych – akcentował ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Księża biskupi wskazali również po zakończonym czterodniowych spotkaniu, iż potrzebna jest głębsza formacja i bardziej organiczna. Należy pogłębiać własną duchowość i przynależność do Jezusa Chrystusa.

„Im bardziej karmimy się Jego Słowem i sakramentami, tym bardziej rozwija się potrzeba dobroczynnego działania i jakość świadectwa” – napisali przewodniczący episkopatów Europy w komunikacie.

Rzecznik KEP zwrócił uwagę, że przewodniczący konferencji episkopatów Europy, kiedy przyjeżdżają do danego kraju, są witani przez prezydenta, albo najwyższych przedstawicieli władz. Podobnie było teraz w Polsce.

– Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania powiedział, jak bardzo ważne jest bycie solidarnym w obecnej Europie i jak wielkie jest zaangażowanie Kościoła katolickiego w budowanie solidarności oraz wzajemnej więzi międzyludzkiej w naszym kraju [czytaj więcej]. Podczas sesji inauguracyjnej premier Mateusz Morawiecki podkreślił z kolei, że kiedy Polski nie było na mapie Europy, to Polska była w Kościołach i tam przetrwała [czytaj więcej] – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, podczas homilii wygłoszonej na Mszy św. zamykającej obrady powiedział: Przez swój materialistyczny charakter ponowoczesność pozostaje ideą głęboko marksistowską, starającą się usunąć wszelką myśl metafizyczną a nawet sama obecność Boga, spychając religię do sfery ściśle prywatnej. Głos ludu staje się dzisiaj tylko pretekstem, po który się sięga, gdy jest on użyteczny. Gdy lud nie głosuje tak jak trzeba, każemy mu głosować ponownie. Prawdopodobnie Europa już się stała miejscem miękkiej wersji totalitaryzmu”.

– Kościół katolicki jest głosem tych, którzy głosu nie mają. Pasterze Kościoła katolickiego mają odwagę powiedzieć to, co wiele osób wie, dostrzega, ale nigdy nie wyrazi. To, co powiedział, ks. abp Stanisław Gądecki jest bardzo znaczące, ponieważ są to słowa na zakończenie obrad przewodniczących Konferencji Episkopatów Europy, które płyną do całej Europy. Jest to bardzo ważny sygnał, aby obudzić się, być krytycznym i nie płynąć z prądem poprawności politycznej – oznajmił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

Na koniec zebrania plenarnego Rada Konferencji Episkopatów Europy poleciła Matce Bożej Bolesnej kwestię troski i ochrony o nasz europejski kontynent oraz o to, by swą macierzyńską opieką podtrzymywała postanowienia podjęte podczas spotkania biskupów Europy w Poznaniu.

Pełna treść komunikatu zebrania plenarnego rady episkopatów dostępna jest [tutaj]. 

Monika Bilska/RIRM

drukuj