[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Bractwo św. Jana Pawła II jest odpowiedzią na deficyt, który pojawił się po śmierci Papieża-Polaka

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się III edycja letniej szkoły Bractwa św. Jana Pawła II, które działa przy toruńskim sanktuarium. W spotkaniach biorą udział osoby z całej Polski, a nawet przedstawiciele Polonii. Ks. prof. Paweł Bortkiewicz, duchowy opiekun Bractwa, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja akcentował, że podstawowym celem członków grupy jest wcielanie treści nauczania św. Jana Pawła II w życie konkretnych ludzi.

Ks. Paweł Bortkiewicz zaznaczył, iż funkcjonowanie Bractwa jest odpowiedzią na deficyt, który pojawił się po śmierci św. Jana Pawła II. To inicjatywa mająca na celu nie tylko przypomnienie postaci świętego i jego myśli, ale przede wszystkim wcielanie treści jego nauczania w życie konkretnych ludzi.

– Wszyscy czuliśmy i czujemy potrzebę zagospodarowania tego wielkiego dziedzictwa, które nie powinno zostać potraktowane jako dziedzictwo już zamknięte, jako pontyfikat zakończony. To jest pontyfikat proroka, który zdecydowanie przekraczał próg nadziei, ale także próg czasu i historii. Kiedy dzisiaj poszukujemy odpowiedzi na to, jak żyć we współczesnym świecie, Jan Paweł II staje nam jako Wielki Przewodnik na drogach naszych poszukiwań – powiedział kapłan.

Podczas III edycji szkoły członkowie Bractwa rozważają myśli Ojca Świętego zawarte w książce „Pamięć i tożsamość”. W poprzednich latach podjęto m.in. tematy dotyczące zła i grzechu. Obecnie uczestnicy kontemplują zagadnienia z drugiego rozdziału, czyli „Wolność i odpowiedzialność”.

– Jest znakiem czasu, że podejmujemy ten temat w dobie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (…), ale koncentrujemy się przede wszystkim na papieskim sposobie rozumienia co to znaczy ”być wolnym” i jak używać wolności (…). Mówimy o tym też w kontekście wydarzeń współczesnych, które są naznaczone takimi kryteriami, jak utylitaryzm i użyteczność. Wystarczy wspomnieć aktualny spór wokół aborcji eugenicznej, która ewidentnie pozbawia prawa do życia dzieci nienarodzone tylko z tego względu, że są one „nieużyteczne” – tłumaczył teolog.

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Pawła II, gdzie znajdują się relikwie Papieża-Polaka, jest wotum wdzięczności Rodziny Radia Maryja za pontyfikat naszego Rodaka. Z kolei Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, gdzie odbywa się szkoła Bractwa, ma w haśle słowa „Fides, Ratio et Patria” zaczerpnięte z encykliki Jana Pawła II „Wiara i rozum”, o których mówił, że są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy.

– To sanktuarium stanowi żywą księgę opisującą dzieje Kościoła i dzieje Polski. To sanktuarium wyjątkowo edukacyjne w skali całej architektury sakralnej w Polsce. Oczywiście centrum świątyni jest żywa obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W bezpośredniej bliskości tabernakulum znajdują się relikwie krwi św. Jana Pawła II. Jestem głęboko przekonany, że to sanktuarium jest i powinno być czymś niezbywalnie ważnym dla każdego członka Bractwa – wskazał gość Radia Maryja.

Tegoroczna edycja szkoły Bractwa rozpoczęła się w środę i potrwa do 6 lipca.

Cała rozmowa z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl