fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. H. Witczyk: Wiele osób w Polsce zgłębia wiedzę o Piśmie Świętym

Jesteśmy zachwyceni odzewem na żywo. W gronie zainteresowanych Pismem Świętym naprawdę wiele osób zgłębia tę wiedzę. Trzeba zgłębić sobie to, co było omawiane na wykładach, odsyłamy do literatury, ośrodków akademickich – powiedział w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja biblista ks. prof. Henryk Witczyk. Odniósł się w ten sposób do zakończenia VI roku Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego.

Na Telewizyjnym Uniwersytecie Biblijnym zakończył się VI rok wykładów. Inicjatywa zrodziła się w 2012 r. w odpowiedzi na synod biskupów o Słowie Bożym.

– To wykłady w nadawane w Telewizji Trwam, prowadzone przez pięć katedr. Wykłady nadawane są na żywo o godz. 9.00. Zazwyczaj przeznaczamy też 15 minut na rozmowy z widzami. Prowadzą to specjaliści z zakresu różnych działów Pisma Świętego. Przedstawiają nam treści w sposób przystępny i prosty – wyjaśnił ks. prof. Henryk Witczyk.

Za wykłady odpowiada pięć katedr, z których każda zajmuje się inną częścią Pisma Świętego.

– Tematy wykłada po dwóch profesorów w każdych katedrach. Są to specjaliści w zakresie różnych działów Pisma Świętego, a więc specjaliści odpowiedzialni za prezentację pogłębioną w sposób przystępny przedstawia nam katedra egzegezy Starego Testamentu w odniesieniu do ksiąg pięcioksięgu. Następnie mamy katedrę ksiąg historycznych. W tym roku zacznie działać nowa katedra – ksiąg mądrościowych. Obok tych pięciu są wykłady nazywane „Biblia w kulturze”. W ich ramach pokazujemy, jak Pismo Święte inspirowało dzieła kultury – wskazał ks. prof. Henryk Witczyk.

– Wykładowcy to bibliści, którzy skończyli najlepsze szkoły. Nieustannie zgłębiają tajniki ksiąg – dodał.

Wykłady cieszą się dużą popularnością, a finalizuje je praca na wybrany temat dotyczący Biblii.

– W maju, czerwcu zawsze podajemy kilka tematów. Trzeba zgłębić sobie to, co było omawiane na wykładach, odsyłamy do literatury, ośrodków akademickich. Jesteśmy zachwyceni odzewem na żywo. W gronie zainteresowanych Pismem Świętym naprawdę wiele osób zgłębia tę wiedzę – podsumował.

Całość rozmowy z ks. prof. Witczykiem można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj