fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. abp S. Shaw: Asia Bibi i jej rodzina nadal są w wielkim niebezpieczeństwie

Z jednej strony została uwolniona, ale z drugiej ona i jej rodzina są w wielkim niebezpieczeństwie. Nikt nie wie, gdzie przebywa. Sędziowie, którzy odważyli się na wypuszczenie jej z więzienia, również są w niebezpieczeństwie, gdyż radykalni imamowie zachęcają do tego, by ich zabić – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” ks. abp Sebastian Shaw, metropolita diecezji Lahore w Pakistanie. Odniósł się w ten sposób do sytuacji Asii Bibi.

Władze Pakistanu stanowczo zdementowały informacje, jakoby Asia Bibi opuściła ten kraj. Muhammad Faisal, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Pakistanu, przekazał, że przebywa ona w Islamabadzie, stolicy tego kraju. Jej życie w dalszym ciągu jest jednak zagrożone.

– Jej życie jest zagrożone, ale w tym samym czasie ma opiekę rządu – podkreślił ks. abp Sebastian Shaw.

Radykalni islamiści z Pakistanu protestują przeciwko decyzji o wypuszczeniu z więzienia Asii Bibi i domagają się skazania jej na śmierć. Jako zarzut przedstawiają bluźnierstwo.

– Prawo o bluźnierstwie jest wykorzystywane także między muzułmanami. Jeżeli komuś odpowiada jakiś kawałek ziemi, a jego sąsiad nie chce go na przykład sprzedać. Asia Bibi też jest ofiarą tego prawa. To prawo nie byłoby tak dramatyczne, gdyby było egzekwowane w sposób, w jaki jest zapisane. Natomiast przed interwencją policji następuje reakcja podburzonego tłumu – wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Asia Bibi i jej rodzina nadal są w niebezpieczeństwie. Jednak nie tylko ich życie jest zagrożone. Radykalni islamiści nawołują do tego, by zabić sędziów, którzy zdecydowali się na to, by wypuścić chrześcijankę z więzienia.

– Trudno odpowiedzieć, jakie są na to szanse. Z jednej strony została uwolniona, ale z drugiej ona i jej rodzina są w wielkim niebezpieczeństwie. Nikt nie wie, gdzie przebywa. Sędziowie, którzy odważyli się na wypuszczenie jej z więzienia, również są w niebezpieczeństwie, gdyż radykalni imamowie zachęcają do tego, by ich zabić – wskazał ks. abp Sebastian Shaw.

Wszystkie konflikty, które pojawiają się w Pakistanie wynikają z różnic religijnych. Jeśli nie dochodzi do napięć, to ludzie żyją ze sobą w zgodzie.

– Na co dzień w Pakistanie żyje się spokojnie. Nie ma większych ekscesów. Wszyscy żyją ze sobą wspólnie w szkole, bankach czy jakichkolwiek innych miejscach. Problemy pojawiają się, kiedy zaczynają się napięcia religijne. Dochodzi wtedy do rzeczy tak strasznych jak porwania czy mordy. Asia Bibi pracowała z innymi muzułmankami, a problemem religijnym stała się woda, którą zaczerpnęła z publicznej studni, ponieważ uważa się, że chrześcijanie nie powinni pić z tych samych naczyń co muzułmanie – podsumował ks. abp Sebastian Shaw.

– W więzieniu przeżywała wszystko to, co może przeżywać w takiej sytuacji młoda dziewczyna. Co jest umacniające dla wszystkich – mimo takich warunków nie odrzuciła wiary chrześcijańskiej – powiedział metropolita.

RIRM

drukuj