[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: Wyjaśnienie wątpliwości ws. posła Neumanna jest ważne dla jawności życia publicznego w Polsce

Wznowienie postępowania (ws. posła Sławomira Neumanna – red.) oraz wyjaśnienie wszelkich wątpliwości jest niezbędne dla jawności i jasności życia publicznego w Polsce – powiedział w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja senator Jan Maria Jackowski.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości odniósł się do wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu przewodniczącemu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomirowi Neumannowi, zauważając przy tym, że „prokuratura badała już nieprawidłowości i zaangażowanie wówczas wiceministra zdrowia w przyjęciu korzystnych rozstrzygnięć jednej z prywatnych klinik, ale zostało to umorzone”.

– Wznowienie tego postępowania oraz wyjaśnienie wszelkich wątpliwości jest niezbędne dla jawności i jasności życia publicznego w Polsce. Do tej pory Platforma Obywatelska przyjmowała taką filozofię, że wszelkie postępowania, działania prokuratury czy innych instytucji wymiaru sprawiedliwości dotyczące spraw związanych z politykami PO bądź z ich udziałem w jakichś sprawach, które budzą wątpliwości, to jest działanie polityczne wymierzone w Platformę. Jeżeli taką argumentację byśmy logicznie rozebrali, to by oznaczało, że nawet jeśli osoba będąca politykiem Platformy dopuszcza się jakichś działań sprzecznych z prawem, no to w gruncie rzeczy jest ponad prawem i działania prawa w gruncie rzeczy jej nie dotyczą i w jakiś sposób jest osobą nietykalną tylko dlatego, że jest politykiem – zaznaczył gość Radia Maryja.

– Platforma postawą posła Sławomira Neumanna trochę zmienia nastawienie. Zapowiedź tego, że on sam zrezygnuje z immunitetu jest wyraźna, ale z drugiej strony ta retoryka o rzekomej polityczności, czy uwikłaniu prokuratury w bieżące działania pozostaje – dodał.

Senator Jan Maria Jackowski powiedział, że sprawa „dotyczy kwot milionowych, tym bardziej w interesie PO i tych osób, które są związane z tymi sprawami, jest to, żeby je w pełni wyjaśnić”.

– Instytucją, która jest do tego powołana, jest przede wszystkim sąd. Jeżeli prokuratura zdecyduje się na złożenie aktu oskarżenia, to sąd będzie rozstrzygał o winie bądź jej braku poszczególnych osób. Jest rzeczą naturalną i standardem życia publicznego, że osoby pełniące funkcje publiczne stając w takiej sytuacji, powinny absolutnie nie przeszkadzać w postępowaniu organom wymiaru sprawiedliwości. (…) Nie powinni próbować właśnie odwracać uwagi czy relatywizować tę sytuację poprzez formułowanie tez o rzekomej polityczności postępowań. (…) Prokuratura te sprawy wyjaśnia. Jak znam nastroje opinii publicznej, a jestem senatorem z subregionu ciechanowskiego, to na spotkaniach ludzie się dopytują, czemu tak późno, czemu tak długo to wszystko trwa. Niestety trwa to długo, ale jest to potrzebne dla oczyszczenia atmosfery życia publicznego w Polsce – podkreślił.

Cała rozmowa z senatorem Janem Marią Jackowskim dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj