fot. PAP/Adam Guz

[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk: W Instytucie Yad Vashem będziemy stać z dumnie podniesioną głową

Weterani walk o niepodległość Polski, polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, Sybiracy oraz działacze opozycji antykomunistycznej kontynuują swoją wizytę w Ziemi Świętej. Minister Jan Józef Kasprzyk, który bierze udział w pielgrzymce zapowiedział w środowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, że uczestnicy w czwartek odwiedzą Instytut Yad Vashem, gdzie będą „stać z dumnie podniesioną głową, bo tam najwięcej upamiętnień dotyczy Polaków”.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej związana jest z przypadającymi w tym roku rocznicami: 100-lecia odzyskania niepodległości, 75-lecia powstania tzw. Armii Andersa oraz 65-lecia powstania Instytutu Pamięci Yad Vashem [czytaj więcej].

W czasie wizyty w Ziemi Świętej miały i będą mieć miejsce niezwykłe chwile, piękne i pełne wspomnień – powiedział minister Jan Józef Kasprzyk. Przypomniał też, w których miejscach byli już uczestnicy pielgrzymki.

Byliśmy już w Galilei, Tyberiadzie, gdzie żołnierze gen. Władysława Andersa pozostawili niezwykłe wotum wdzięczności za ocalenie z łagrów sowieckich – Ołtarz Ojczyzny. Byliśmy na cmentarzu w Ramli, gdzie pochyliliśmy się nad grobami polskich żołnierzy 2. Korpusu Polskiego Brygady Strzelców Karpackich. Dziś też miała miejsce Droga Krzyżowa w Jerozolimie, gdzie przy III stacji wspominaliśmy żołnierzy gen. Andersa, bo ta stacja została przez nich wybudowana. Śladów polskości jest tu niezmiernie dużo – zwrócił uwagę szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ta pielgrzymka ma również na celu podziękowanie w ojczyźnie Jezusa Chrystusa za dar niepodległości i wolności Polski – dodał.

Za dar wolności dziękują szczególnie ci, którzy byli tu 75 lat temu. Dziękują również Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. W czwartek będziemy w Instytucie Yad Vashem, który przeżywa 65. rocznicę swojego istnienia. Będziemy stać z dumnie podniesioną głową, bo tam najwięcej upamiętnień dotyczy Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej, narażając własne życie, ratowali swoich współbraci przed zagładą. Będziemy również dziękować za nich – żywych świadków miłości bliźniego – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Są wśród nas polscy Sprawiedliwi, którzy będą jutro po raz pierwszy w Instytucie Yad Vashem – wskazał Jan Józef Kasprzyk.

Polscy Sprawiedliwi odnajdą w Instytucie tabliczki ze swoimi nazwiskami oraz drzewka im dedykowane. To niezwykłe chwile zarówno w wymiarze religijnym, jak i patriotycznym. Łączymy się również duchowo z naszą ojczyzną, powierzając w ojczyźnie Jezusa Chrystusa troski, które są obecnie w Polsce przedmiotem życia codziennego – zaznaczył gość Radia Maryja.

Całość „Aktualności dnia” z udziałem Jana Józefa Kasprzyka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj