[TYLKO U NAS] J. Daniels: Dialog nadzieją na lepszą przyszłość naszych narodów

 

Polska nie miała tak naprawdę możliwości, żeby opowiedzieć swoją historię. […] Przyszłość naszych narodów możemy kształtować tylko poprzez dialog i rozmowę – mówił Jonny Daniels, prezes fundacji „From The Depths” w czwartkowej audycji „Rozmowy niedokończone”.

Na antenie Telewizji Trwam Jonny Daniels wskazywał, że Holocaust nie tylko połączył, ale też podzielił Polaków i Żydów. W Izraelu Żydzi uczą się historii o 6 milionach zamordowanych rodaków i niemieckich obozach zagłady – tłumaczył. Jak dodał, nie uczą się perspektywy innych narodów, co jest głównym powodem trudnego dialogu, z jakim dziś się mierzymy

Większość ludzi w Izraelu i na świecie ma wiedzę, że to nie były polskie, ale niemieckie nazistowskie obozy zbudowane na terytorium okupowanej Polski. Fakt jest taki, że Niemcy zdecydowali się wybudować te obozy na polskiej ziemi. Jako studenci czy osoby, które chcą się czegoś nauczyć, lecimy nie do Niemiec – odpowiedzialnych za te zbrodnie – ale do Polski, żeby zobaczyć niemieckie obozy. To może powodować odczucie, że Polska jest związana z tą kwestią bardziej niż tak naprawdę miało to miejsce – mówił prezes i założyciel fundacji „From The Depths”.

Jonny Daniels przekonywał, że przeszłość nie jest czarno-biała. Nie możemy się spodziewać, że inne narody zrozumieją naszą historię – mówił.

Łatwo nam patrzeć na historię w taki sposób, że każda kobieta to Irena Sendlerowa, a każdy mężczyzna to Jan Karski. […] Wiemy, że większość Polaków po prostu próbowała przetrwać. Bardzo, bardzo wielu Polaków ryzykowało życie swoje i swoich bliskich, aby ratować Żydów. Dowód tego widzimy w Kaplicy Pamięci, która powstała dzięki o. Tadeuszowi Rydzykowi i Rodzinie Radia Maryja. Musimy być szczerzy i przyznać, że byli też tacy, którzy nie zachowali się tak jak powinni – podkreślił gość czwartkowej audycji „Rozmowy niedokończone”.

Założyciel fundacji „From The Depths” przyznał, że sam – kiedy przyjechał do Polski – nie miał pojęcia o cierpieniu naszego narodu. Obcy był mu Katyń i śmierć 3 mln Polaków w okresie II wojny światowej.

Przyjrzyjmy się Powstaniu Warszawskiemu i temu, że Rosjanie przyglądali się śmierci 200 tys. ludzi. Spójrzmy na Francję, która kolaborowała i polowała na Żydów. W tym samym momencie, kiedy Polacy walczyli z Niemcami w Powstaniu Warszawskim, Francuzi jedli ślimaki i pili szampana. Musimy pamiętać także o takich faktach – dodał Jonny Daniels.

Pytany o to, dlaczego ustawa o IPN, która miała służyć prawdzie, stała się problemem w relacjach Polski i Izraela, prezes fundacji „From The Depths” przypomniał, że przez lata nasz naród nie miał możliwości opowiedzenia swojej historii.

Zauważył, że po cierpieniach zadanych Polsce przez Niemcy nastąpił okres opresji ze strony Związku Radzieckiego i komunistów. Ostatnie lata nie tyle były czasem opowiadania historii, co odbudowy kraju – wskazał.

Byłem zaangażowany w przywiezienie grupy izraelskich dziennikarzy, którzy spotkali się z premierem Morawieckim. Kiedy zabraliśmy ich do Muzeum Powstania Warszawskiego, większość z nich była zszokowana – podkreślił.

Jak dodał, z podobną sytuacją zetknął się, kiedy odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z grupą amerykańskich kongresmenów.

Po pół godzinie, kiedy zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, dwóch z nich wzięło mnie na bok i pytali: „Jonny, dlaczego tutaj nie ma zdjęć Żydów?” Mówię: „nie rozumiem, co macie na myśli”. Odpowiadają: „przecież to muzeum powstania w getcie warszawskim”. Tłumaczę: „nie, to Muzeum Powstania Warszawskiego”. Oni mówią, że było tylko powstanie w getcie. To są członkowie Kongresu USA. Oni nie wiedzieli, że w Warszawie były dwa powstania – wskazywał Jonny Daniels.

Prezes fundacji „From The Depths” przypomniał, że choć obóz Auschwitz odwiedzają nie tylko polscy, ale też izraelscy studenci, to nie ma między nimi żadnego dialogu. Przyszłość naszych narodów możemy zmieniać tylko w taki sposób, poprzez rozmowę – podkreślił.

Całość czwartkowej audycji „Rozmowy niedokończone” z udziałem Jonny’ego Danielsa, prezesa i założyciela fundacji „From The Depths”, można obejrzeć [tutaj].

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl