fot. twitter.com/jerzybielewicz

[TYLKO U NAS] J. Bielewicz o projektach zrównoważonego rozwoju: Jeśli zostaną zrealizowane, to będzie można powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do Warszawy

Dzięki tym projektom – jeśli zostaną zrealizowane, a o tym w dużej mierze może zadecydować wynik wyborów samorządowych – będzie można powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do Warszawy – mówił w czwartek na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” Jerzy Bielewicz, finansista oraz były prezes stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek”.

Plan zrównoważonego rozwoju to wiele projektów, do których należą m.in. CPK, Via Baltica, Rail Baltica czy też Via Carpatia. Te projekty – jak wskazał Jerzy Bielewicz – „są natury strategicznej, ponieważ niestety przez kilkadziesiąt lat inwestycje w Polsce miały niedobry dla nas charakter”.

– Układały się koncentrycznie, ale niestety centrum nie było w Polsce. Proszę sobie wyobrazić, że ono było gdzieś w okolicach Bawarii w Niemczech. Czyli robiliśmy na naszym terenie inwestycje, które były strategicznie dopasowane do naszego sąsiada, do gospodarki Niemiec – mówił.

Tę sytuację w Polsce wschodniej i centralnej mają diametralnie zmienić wspomniane projekty. Nasza stolica może stać się nie tylko centrum gospodarczym Polski, ale też być może centrum gospodarczym Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił gość Radia Maryja.

– Można powiedzieć, że dzięki tym projektom – jeśli zostaną zrealizowane, a o tym w dużej mierze może zadecydować wynik wyborów samorządowych – będzie można powiedzieć, że wszystkie drogi prowadzą do Warszawy.– zaznaczył.

Finansista wspomniał także, że prawica w rządy weszła z pewnym „bagażem polityczno-historycznym”.

– Niestety rządy PO-PSL nakierowane były na wypełnianie interesów naszych potężnych sąsiadów – Niemiec i Rosji. Należy powiedzieć, że niewiele się zmieniło. Ciągle lotnisko w Berlinie jest ważniejsze niż Centralny Port Komunikacyjny chociażby dla kandydata na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego (…) Niestety polskie sukno jest szarpane z wielu strony – wskazał Jerzy Bielewicz.

Całą rozmowę z Jerzym Bielewiczem w czwartkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj