[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Zmiany w prawie podatkowym w ostatnim tygodniu przyspieszyły

Zmiany w prawie podatkowym w ostatnim tygodniu przyspieszyły. (…) Rządzący, w tym Ministerstwo Finansów i grupy posłów, które inicjowały poszczególne projekty ustaw podatkowych, przyspieszyły ze swoimi pracami tak, żeby to, czego już udało im się dokonać w ramach przygotowań do zmian, nie poszło na marne – mówił ekonomista dr Marian Szołucha w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W ostatnim tygodniu na posiedzeniu Rady Ministrów zapadła decyzja o obniżeniu pierwszej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) z 18 do 17 proc. Dr Marian Szołucha podkreślił, że rządzący przyspieszyli ze swoimi pracami, gdyż było to ostatnie planowane posiedzenie Sejmu przed wakacjami.

– Zmiany w prawie podatkowym w ostatnim tygodniu przyspieszyły. (…) Rządzący, w tym Ministerstwo Finansów i grupy posłów, które inicjowały poszczególne projekty ustaw podatkowych, przyspieszyły ze swoimi pracami tak, żeby to, czego już udało im się dokonać w ramach przygotowań do zmian, nie poszło na marne – zaznaczył ekonomista.

Rząd zapowiada też waloryzację kosztów uzyskania przychodu. Dr Marian Szołucha ocenia tę zmianę pozytywnie.

– To jest jedyny przypadek, w którym podniesienie kosztów może nas cieszyć, a nie odwrotnie. Koszty uzyskania przychodów to jest formuła czysto matematyczna, księgowa, która obniża podstawę opodatkowania – im one są wyższe, tym mniej podatku płacimy i w rezultacie więcej pozostaje nam dochodu do dyspozycji – mówił.

Gość „Aktualności dnia” poinformował, że powstanie nowa matryca VAT-owska, czyli siatka stawek podatku VAT na poszczególne grupy towarów i usług.

– Ta zmiana jest naprawdę gruntowna, strukturalna. Ponieważ zmienia się nomenklatura, numeracja, podział towarów, które są w obiegu w polskiej gospodarce i usługach, ze starej klasyfikacji PKWIU na nomenklaturę scaloną (CN), obowiązującą poza Polską w Unii Europejskiej. (…) Jest to pewnego rodzaju wpisanie polskiej klasyfikacji w międzynarodowe normy – zaznaczył ekonomista.

Całość rozmowy z dr Marianem Szołuchą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj