[TYLKO U NAS] Dr M. Kuź: Media utrudniają prace nad zażegnaniem kryzysu wokół noweli o IPN

Media zarówno w Polsce, Stanach Zjednoczonych, jak i w Izraelu nie pomagają. To utrudnia prace nad zażegnaniem kryzysu wokół noweli o Instytucie Pamięci Narodowej – powiedział politolog dr Michał Kuź.

Ekspert odniósł się do nieprawdziwych informacji nt. rzekomych sankcji USA na polskie władze. Portal onet.pl informował, że wprowadzenie w życie ustawy o nowelizacji ustawy o IPN doprowadziło do „zawieszenia” relacji pomiędzy Waszyngtonem a Warszawą. Przedstawiciele Departamentu Stanu zdementowali te doniesienia.

– Trudno w tej chwili powiedzieć, na jakich źródłach opierali się dziennikarze, którzy twierdzili, że mieli dostęp do dokumentów. (…) Jeśli chodzi o media nieprzychylne rządowi, to one stosują dosyć nieprzyjemną praktykę, która polega na tym, że najpierw publikują informację, do której najbardziej zainteresowane strony, czyli nikt z administracji amerykańskiej, się nie ustosunkowały. Potem, kiedy administracja to dementuje, to to dementi jest częściowo przez te media podważane. W międzyczasie tę pierwszą informację o tym, jakoby na Polskę zostały nałożone sankcje dyplomatyczne zaczynają przedrukowywać inne media zagraniczne – wskazał politolog.

– To nie jest tak, że świat nie śpi, dlatego że się zastanawia, jakież to relacje ma Warszawa z Waszyngtonem, tylko świat zaczął przedrukowywać te ich informacje – dodał.

Dr Michał Kuź zwrócił uwagę, że zarówno w Polsce, jak i w Izraelu trwa ostry spór polityczny. W ocenie politologa rzutuje to także na przekaz medialny.

– Niewątpliwie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie ten ostry spór polityczny w obydwu krajach nie pomaga. To też się przekłada na to, jak reagują media i jak reaguje zagranica. Pozostaje wykazać się spokojem, cierpliwością. Miejmy nadzieję, że sytuacja się znormalizuje, że uda się polskiej stronie wyjaśnić jej stanowisko ws. ustawy o IPN, że – być może – faktycznie pojawią się jakieś projekty legislacyjnego doprecyzowania tej ustawy tak, aby nie wzbudzała kontrowersji. (…) Niewątpliwie jest tak, że Stany Zjednoczone nie są zachwycone ustawą o IPN, krytykują ją i tutaj toczy się ożywiony dialog. Nie bez powodu polscy dyplomaci w tej chwili tak często do USA podróżują – mówił dr Michał Kuź.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Nowelizacja weszła w życie na początku marca.

Prezydent chce, by TK zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl