fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr M. Kawecki: E-dowód jest otwarty na sektor prywatny

Ministerstwo Cyfryzacji poprzez e-dowód dało instrument, który jest również otwarty na sektor prywatny. Trzeba poczekać kilka miesięcy zanim otworzą się nowe usługi, z których będziemy mogli korzystać – podkreślił dr Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, podczas „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam.  

Od 4 marca br. wszystkie dowody osobiste są wydawane z warstwą elektroniczną. E-dowód ma dawać nowe możliwości. Takie rozwiązanie stosują już m.in. Węgry i Estonia. [czytaj więcej]

– Przychodząc do urzędu i mając e-dowód, nie będziemy musieli składać ręcznego podpisu na określonym dokumencie, będziemy przykładali dowód do specjalnego czytnika, wpisywali PIN przypisany naszemu dowodowi osobistemu – i to będzie podpis. Oczywiście to jest tylko pierwsza faza. Ministerstwo Cyfryzacji dało pewien instrument, który jest również otwarty na sektor prywatny. (…) W przyszłości (…) z wykorzystaniem takiego dowodu osobistego będziemy mogli również zdalnie podpisywać dokumenty (…). Chodzi o pewną sprawność funkcjonowania urzędu, zmniejszenie kolejek i papierologii. Dzięki temu urzędnik nie musi zbierać oświadczenia, które potem składuje i podlega ono archiwizacji, tylko taka archiwizacja dokonywana jest drogą elektroniczną, co jest dużo sprawniejsze dla administracji publicznej i dużo bardziej higieniczne dla miejsca pracy – wyjaśnił dr Maciej Kawecki.

Dyrektor departamentu zaznaczył, że trzeba poczekać kilka miesięcy zanim otworzą się nowe usługi, z których będziemy mogli korzystać dzięki e-dowodowi.

– Podejmowane są prace, żeby mógł być wykorzystywany również w ramach usług medycznych – dodał.

Gość TV Trwam odniósł się również do przepisów funkcjonujących w ramach RODO odnośnie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

– Ten problem interesuje wszystkich przedsiębiorców. Wielka Brytania w przypadku tzw. twardego Brexit-u stanie się „państwem trzecim” z punktu widzenia swobodnego przepływu danych, takim jak np. Pakistan czy Indie, w związku z tym przekazanie danych jest dużo bardziej restrykcyjne – tłumaczył dr Maciej Kawecki.

W ambasadzie polskiej w Londynie odbędzie się dziś spotkanie polskiego ministra cyfryzacji z przedsiębiorcami w tej sprawie.

– Nie ma działalności gospodarczej bez przekazania danych. Wielka Brytania jest jednym z głównych partnerów biznesowych dla polskich przedsiębiorców, więc dane są transferowane. To normalny element swobodnego przepływu osób, kapitału i usług w Unii Europejskiej (…). Np. mamy pracowników-kierowców, którzy podróżują i przekraczają granicę UE wkraczając na terytorium Wielkiej Brytanii. Musimy pamiętać, że zawsze musimy poinformować takie osoby, że ich dane są przekazywane do „państwa trzeciego”, musimy spełnić pewne dodatkowe wymogi, które są zawarte w  RODO. Cały czas wierzę, że Wielka Brytania nie wystąpi z Unii Europejskiej bezumownie, natomiast mamy trzy tygodnie do Brexitu, zatem ryzyko jest ogromne i na to musimy się przygotować – wskazał ekspert z Ministerstwa Cyfryzacji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl