fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: W Polsce sytuacja własności mediów jest wyjątkowo kontrowersyjna

W Polsce sytuacja własności mediów jest wyjątkowo kontrowersyjna. Mamy absolutną dominację wydawnictw niemieckich w prasie drukowanej. Nie ma w Europie drugiego takiego kraju, w którym ten rynek byłby tak kształtowany. Jeśli spojrzymy na największe portale internetowe, to zauważymy, że sytuacja jest podobna – powiedziała o rynku mediów w Polsce w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Centrum Monitoringu Wolności Prasy wysłało oświadczenie, w którym zaznaczono, że publiczne poniżanie nie ma nic wspólnego z wolnością słowa. To reakcja na akcję „Chryja pod Radiem Maryja” [zobacz więcej]. 

– Tym oświadczeniem chcieliśmy zwrócić uwagę, że wolność słowa jest ograniczana prawami innych, poszanowaniem godności, szacunkiem, tolerancją. Nie można łamać tych zasad w imię wolności słowa. Podważanie mediów w ten sposób nie ma nic wspólnego z wolnością słowa – zaznaczyła dr Jolanta Hajdasz.

Współczesne rozumienie wolności słowa jest bowiem sprawą relatywną.

– Od lat mamy do czynienia z sytuacją, w której wytworzony jest rodzaj fikcyjnej rzeczywistości, której odzwierciedleniem są rankingi wolności słowa tworzone przez organizacje mające autorytet międzynarodowy. W tych rankingach od trzech, czterech lat Polska regularnie spada z fikcyjnych powodów. Obniżono nam wskaźnik z mediów wolnych na media częściowo wolne. Myślałam, że to dotyczy tylko Polski, ale problem pojawia się też w innych krajach Europy Środkowej – wskazała.

Nieco inaczej sprawa ma się na Zachodzie. Tamtejsze media pod kątem wolności są klasyfikowane wysoko.

– Przez pięć dni media niemieckie nie podały informacji o tym, jak wyglądała sytuacja podczas Sylwestra w Kolonii, gdzie doszło do setek incydentów. To pokazało naocznie, że jest rodzaj cenzury w takich krajach jak Niemcy – zauważyła dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być ukształtowanie polskiego rynku mediów. Ogromna jego część jest w rękach obcego kapitału.

– W Polsce sytuacja własności mediów jest wyjątkowo kontrowersyjna. Mamy absolutną dominację wydawnictw niemieckich w prasie drukowanej. Nie ma w Europie drugiego takiego kraju, w którym ten rynek byłby tak kształtowany. Jeśli spojrzymy na największe portale internetowe, to zauważymy, że sytuacja jest podobna – powiedziała dr Jolanta Hajdasz.

Całą rozmowę z dr Jolantą Hajdasz z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj