[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski: Polska polityka zagraniczna potrzebuje większej aktywności ekonomicznej

Jest jedna rzecz, którą polska polityka zagraniczna powinna aktywniej promować, czyli wyjście z ofertą ekonomiczną. Powinniśmy w tej sytuacji wzorować się na np. pani Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, która poza kwestiami dyplomatycznymi w bardzo mocny sposób promuje interes amerykańskich firm, podmiotów ekonomicznych – powiedział politolog dr Grzegorz Piątkowski w czwartkowej audycji ,,Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Posłowie wysłuchali w czwartek wystąpienia Jacka Czaputowicza, szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2019 roku. Wystąpienia szefa MSZ wysłuchał także prezydent Andrzej Duda.

– Długie wystąpienia ministrów w takich przełomowych momentach są bardzo dobre, ponieważ naświetlają co zostało zrobione, jaki jest plan na 2019 rok. Przykro, że ławy opozycji świeciły pustkami. Jest to na tyle istotny temat, że nawet jeśli posłowie opozycji nie zgadzają się z pewnymi posunięciami pana ministra, mogliby tego wysłuchać dla własnej wiedzy, aby później ewentualnie zabrać głos w dyskusji (…). Długie przemówienie świadczy także o tym, że wiele dzieje się w polskiej polityce, to bardzo dobrze. Były okresy, kiedy polska polityka zagraniczna była martwa (…). Oczywiście są rzeczy, które należy poprawić, zmienić, natomiast aktywność w polityce zagranicznej odróżnia ten rząd od poprzednich – wskazał Grzegorz Piątkowski.

Min. Jacek Czaputowicz podkreślił w Sejmie, że Polska jest krajem aktywnym, słuchanym, cieszącym się coraz większym szacunkiem partnerów. Mimo to trudnych, a nawet napiętych sytuacji nie brakuje.

– Musimy zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, polityka zagraniczna opiera się na tym, że im państwo silniejsze, bogatsze, posiadające wiele zasobów ekonomicznych, tym skuteczniej może prowadzić politykę zagraniczną. Drugim aspektem, jest – na niekorzyść – zmieniające się otoczenie dyplomatyczne na całym świecie. Czasy po upadku Związku Sowieckiego na początku lat 90. XXw., do zamachu na dwie wieże w Nowym Jorku, to czasy względnej stabilizacji, spokoju, one już minęły (…). Do tych czasów trzeba dostosować naszą politykę zagraniczną – tłumaczył politolog.

Burza wewnątrz Unii Europejskiej to także temat, którego nie zabrakło w wystąpieniu ministra spraw zagranicznych.

– To prawda. Nie możemy dopuścić do tego, aby polityczne czynniki wewnątrz Unii Europejskiej decydowały o tym, jak dzielić pieniądze. Jeśli chcielibyśmy spojrzeć na praworządność to państwa europejskie: Włochy, Grecja, Francja, nie dostosowują swoich podstawowych wskaźników, bądź deficytu wewnętrznego do wymogów Unii. Mimo to nikt nie podnosi wobec nich zarzutów – mówił gość ,,Aktualności dnia”.

Nasz kraj odbudował zaufanie w Grupie Wyszehradzkiej (V4), jednak plany Polski i krajów członkowskich sięgają dużo dalej.

– Polska w tym procesie stała się mocarstwem regionalnym. Musimy po pierwsze, utrzymać dobre kontakty z sąsiadami z południa czy północy. Po drugie, Polska ma na tyle duży potencjał, że musi stać się graczem równym Niemcom i Francji – zaznaczył politolog.

Podczas wystąpienia szefa MSZ został podjęty także temat brexitu. Według niego brexit bez umowy to najgorszy scenariusz, dlatego trzeba szukać rozwiązań, które pozwolą uzyskać akceptację dla wynegocjowanego porozumienia”.

– Sprawa została postawiona na ostrzu noża. Jednak wczoraj parlament Wielkiej Brytanii dał małe zielone światło Anglikom, ponieważ nie zgodził się na bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dla Polski pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej byłoby korzystniejsze, ponieważ jest to jedno z państw, które były hamulcem tandemu francusko – niemieckiego, do dominacji nad całą Unią Europejską – podkreślił Grzegorz Piątkowski.

Relacje Polski z Izraelem są ostatnio mocno napięte. Wydawało się, że nowela ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej załatwi linię sporu, jednak pojawiły się negatywne opinie ze strony niektórych polityków Izraela.

– Musimy sobie zdać sprawę, że Izrael jest w trakcie trwania kampanii wyborczej, niestety bardzo brutalniej, tam do głosu dochodzą pomioty nieprzychylne Polsce. Niestety obecnie wielu obywateli Izraela to ludzie pochodzący z terenów dawnego Związku Sowieckiego. Jak widać w Polsce udało się wykorzenić mentalność homo sovieticus, w dużej części. Niestety w Izraelu ta mentalność jeszcze pokutuje – akcentował.

Ważnym wyzwaniem dla Polski jest także partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi.

– Stany Zjednoczone są i pozostaną jeszcze przez wiele lat, najsilniejszym państwem na świecie. Dodatkowo to państwo jest zbieżne, jeśli chodzi o zasady wolności, praworządności, jakie dominują w Polsce. Jest to sojusznik, który ma wspólne interesy i potencjalnie możemy mieć ze Stanami Zjednoczonymi wspólnych przeciwników – zwrócił uwagę gość ,,Aktualności dnia”.

Polska polityka zagraniczna potrzebuje jeszcze większej aktywności ekonomicznej – wskazał wykładowca.

– Jest jedna rzecz, którą polska polityka zagraniczna powinna aktywnie promować, czyli wyjście z ofertą ekonomiczną. Powinniśmy w tej sytuacji wzorować się na np. pani Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych, która poza kwestiami dyplomatycznymi w bardzo mocny sposób promuje interes amerykańskich firm, podmiotów ekonomicznych – zaznaczył Grzegorz Piątkowski, politolog.

Przed min. Jackiem Czaputowiczem dalej stoi wiele wyzwań.

– Najważniejszym wyznawaniem jest wzmocnienie Polski. Aktywna polityka zagraniczna musi polegać na tym, że polscy dyplomaci na każdym polu muszą podnieść efektywność swoich działań – zakończył Grzegorz Piątkowski.

Całą rozmowę z dr Grzegorzem Piątkowskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

  

     

    

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl