[TYLKO U NAS] B. Daszyńska-Muzyczka w Toruniu: Rola BGK to angażowanie się w rozwój i innowacyjność

Rola Banku Gospodarstwa Krajowego to nie tylko gwarancje de minimis, ale też wspieranie ekspansji, eksportu, finansowanie rozwoju i innowacyjności – podkreślała dziś na konferencji „Gospodarcza Suwerenność” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Prelegentka zwróciła uwagę, że „suwerenności gospodarcza jest pojęciem odnoszącym się do zdolności danego państwa do kształtowania korzystnych i przeciwdziałania niekorzystnym zjawiskom zewnętrznym”.

Sednem suwerenności gospodarczej jest odpowiedzialność państwa za przeciwdziałanie przenoszeniu do gospodarki danego kraju negatywnych skutków zewnętrznych procesów gospodarczych – mówiła Beata Daszyńska-Muzyczka.

Jak dodała, te zewnętrzne skutki to m.in. niestabilność kursów „wywoływana spekulacyjnymi atakami”, pogarszanie się warunków handlu produktami danego państwa oraz wzrost protekcjonizmu.

Historia Baku Gospodarstwa Krajowego jest częścią historii polskiej suwerenności po 1918 r., gdy Polska kształtowała swoje granice na mapie świata. Nasza tożsamość, to w jaki sposób BGK włącza się (…) w budowę polskiej suwerenności, wynika z wartości, którymi Bank posługiwał się już przed II wojną światową. BGK od czasów swojego istnienia wspierał finansowo rozwój polskiej gospodarki, ale to, co było największym wyzwaniem, żeby tę gospodarkę w wolnej Polsce budować to to, że musieliśmy to robić za własne pieniądze, za krajowy kapitał, którego praktycznie nie było – zaznaczyła.

W ocenie prezes BGK suwerenność przenika świat wartości, jak i świat ekonomii.

Tożsamość BGK i obecny model działania wynikają z historii i pamięci. Drugi prezes Banku Gospodarstwa Krajowego gen. Roman Górecki stwierdził, że BGK nie jest instytucją, która by pracowała na zysk. Zyskiem banku jest postęp ogólny życia i gospodarki całego kraju. Dlatego BGK choć w innych warunkach społecznych, gospodarczych, geopolitycznych, jest tak samo wierny tej idei – chociaż upłynęło już 90 lat, kiedy wypowiedziane zostały te słowa przez gen. Góreckiego – wskazała.

Zdaniem ekonomistki rola Banku Gospodarstwa Krajowego to nie tylko gwarancje de minimis, ale też wspieranie ekspansji, eksportu, obejmowanie poręczeń,  angażowanie się w rozwój i finansowanie rozwoju i innowacyjności.

Dla nas bardzo ważne są małe i średnie przedsiębiorstwa, tak jak dla całej gospodarki, bo dzisiaj małe i średnie przedsiębiorstwa generują co drugą złotówkę do PKB. Ten udział z roku na rok rośnie. Dają pracę ponad 6 mln osób. Większość tych małych i średnich przedsiębiorstw to polski kapitał – to, na czym nam tak bardzo zależy. A to, co jest jeszcze większą wartością dodaną to to, że prawie milion firm to po prostu firmy rodzinne z długimi wartościami i tradycjami – podsumowała.

W dwudziestoleciu międzywojennym mieliśmy Plan Kwiatkowskiego. Obecnie mamy strategię odpowiedzialnego rozwoju, Plan Morawieckiego. To biblia rozwoju gospodarki. To wskazówki rozwoju, budowa kapitału i budowa suwerenności – dodała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się w piątek konferencja dot. polskiej gospodarki. Obok szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego i założyciela Radia Maryja o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, swoje wykłady zaprezentowali prezesi sześciu polskich banków. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl