[TYLKO U NAS] A. Zdanowska: Żądania UE ws. sądownictwa ukierunkowane są na politykę narracji kłamstwa wobec Polski

Żądania Unii Europejskiej ukierunkowane są na politykę narracji kłamstwa wobec Polski – mówiła prawnik Agnieszka Zdanowska we wtorkowym „Polskim punkcie widzenia” w Telewizji Trwam. Z kolei mec. Lech Obara wskazał konkretne przykłady hipokryzji ze strony Komisji Europejskiej, m.in. w kwestii skargi nadzwyczajnej.

Komisja Europejska chce, aby polski rząd dokonał dalszych ustępstw w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Agnieszka Zdanowska wskazała jednak, że Polska i tak poszła za daleko w negocjacjach w sporze z Komisją Europejską.

– Żądania Unii Europejskiej może nie są abstrakcyjne – bo w dość agresywny sposób są formułowane, chociażby przez pana Timmermansa – ile ukierunkowane na politykę narracji kłamstwa wobec polskiego rządu i Polski jako państwa. Zrównanie wieku emerytalnego sędziów – w świetle żądań UE – bardziej wpisuje się w „bolszewicką politykę równości kobiet i mężczyzn”. Nie po to w rozwoju państwowości doszliśmy do tego, że pozycja kobiety jest uprzywilejowana, co jest normalne i wynika z różnych ról społecznych kobiety i mężczyzny, nie po to doszliśmy do takiego rozwoju cywilizacyjnego, żeby teraz cofać się zgodnie z narzuconą nam przez Brukselę linią – mówiła gość TV Trwam.

Unijny organ domaga się przywrócenia wcześniejszego sposobu wybierania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Lech Obara zwrócił uwagę, iż stawia się zarzut, że KRS jest wybierana przez suwerena – czyli Sejm – a nie widzi się analogicznej sytuacji przy wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego czy Trybunału Stanu.

– Jest hipokryzją, gdy nie dostrzega się, iż w innych gremiach sądowych sposób wyboru poprzez partie polityczne jest dopuszczalny. Nikogo nie boli, że dzisiaj jeszcze Trybunał Konstytucyjny ma większość obsadzoną przez Platformę Obywatelską. I mówi się, że z chwilą wybrania stracił przymiot sędziów niezawisłych – tłumaczył prawnik.

Komisja Europejska chce również zlikwidowania możliwości składania skargi nadzwyczajnej do organów państwa.

– Boleję, że Komisja sięga nie tylko po zmiany w kwestiach KRS, ale przede wszystkim do największej i oczekiwanej zdobyczy, jaką jest skarga nadzwyczajna. Należałoby powiedzieć: „Stop!”. (…). Stawia się następujący zarzut: „Nie może istnieć skarga nadzwyczajna, ponieważ zasada trwałości orzeczeń sądowych przemawia za tym, by te orzeczenia były i na wieki wieków pozostały w obrocie prawnym”. Znamy przecież programy telewizyjne i prasowe, które wskazują na szereg niesprawiedliwości w wyrokach. Ja wtedy mówię: czy ta zasada trwałości nie jest podważana poprzez orzecznictwo trybunału strasburskiego Praw Człowieka, gdzie, jak wiemy, zapadają orzeczenia po kilku – 5-7 latach – a w sprawach karnych stanowią podstawę wznowienia postępowania? Tutaj nie ma słów jakiejkolwiek krytyki, a zasada trwałości jakby ustępuje – tłumaczył Lech Obara.

Gość „Polskiego punktu widzenia” akcentował, iż skarga nadzwyczajna powinna zostać, gdyż jest oczekiwana przez obywateli. Do dziś wpłynęło już około 1 tys. wniosków do Rzecznika Praw Obywatelskich i około 1 tys. do Prokuratora Generalnego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl