[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Warto rozważyć, czy pełne sprzyjanie UE ws. irańskiej jest roztropne przy wyciągniętej do nas dłoni przez USA

Warto, żeby dyplomacja Polska rozważyła, czy aby w tym samym momencie, w którym Stany Zjednoczone wyciągnęły do nas rękę ws. Trójmorza, deklarowanie pełnej niepodległości wobec dążenia UE w sprawie irańskiej jest rzeczywiście roztropne – powiedział w felietonie „Głos Polski” na antenie TV Trwam i Radia Maryja minister obrony narodowej w latach 2015-2018 Antoni Macierewicz.

Były minister obrony narodowej na początku swojego felietonu poruszył problem osób społeczności osób niepełnosprawnych, którego waga – jak podkreślił – „jest gigantyczna i jest to bezsporne”.

– Bez względu na to, czy liczymy tę społeczność na setki tysięcy, czy nawet na blisko milion ludzi, to stopień ich cierpienia i stopień obowiązku państwa oraz społeczeństwa zajęcia się tak, aby ich dolegliwości w jak najmniejszym stopniu utrudniały funkcjonowanie, jest absolutnie oczywista. Dobrze, że – jak się wydaje – rysuje się pewna możliwość rozwiązania kompromisowego tego dramatycznego protestu, dlatego że dla wszystkich jest on konieczny do rozwiązania. Niepełnosprawni mają prawo do opieki państwa. Państwo z kolei ma prawo do takiego rozwiązywania spraw ludzi, którymi trzeba się opiekować, że żadna z grup społecznych nie jest uprzywilejowania ponad miarę. Nie ma wątpliwości, że nie było dotąd od dziesięcioleci rządów, które by tyle zrobiły ws. społecznych, co rząd Prawa i Sprawiedliwości – zaznaczył polityk.

Antoni Macierewicz wskazał, że „w tle tych spraw wewnętrznych rysują się także bardzo ważne kwestie w polityce zagranicznej”.

– Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ostatnie decyzje Stanów Zjednoczonych, które jednoznacznie odrzucają możliwość aprobaty dla Nord Stream, dla tej pętli, która ma udusić Europę Środkową – przede wszystkim Polskę, Ukrainę – i zamknąć dostęp USA do możliwości wsparcia energetycznego Europy Środkowej. Oczywiście wsparcia, które się Stanom Zjednoczonym opłaca, które daje im możliwość uzyskania wielkiego rynku zbytu dla swoich nadwyżek energetycznych, ale wsparcia, które z kolei Polsce i innym krajom Europy Środkowej dają możliwość rzeczywistego zrównoważenia swojego bilansu energetycznego. No i równocześnie ma szansę powstrzymać już bezalternatywną integrację Europy Zachodniej z rynkiem rosyjskim, bo zdajmy sobie sprawę z tego, że Nord Stream to jest kropka nad „i” uzależnienia całej Europy od energetyki rosyjskiej – powiedział.

Dla Polski ta sprawa jest absolutnie kluczowa. To jest żyć, albo stracić możliwości niepodległego rozwoju Polski. Jeżeli w pełni uzależnimy się od Unii Europejskiej, jeżeli będziemy postępowali w ten sposób, że polska niepodległość będzie w rękach UE, to możemy podzielić losy coraz bardziej uzależniających się od Rosji krajów na zachód od nas – wskazał były szef MON.

– Te działania niemieckie, które aprobują Nord Stream, są działaniami w istocie groźnymi nie tylko dla Europy Zachodniej, ale także dla Polski. Na tym tle przedstawiciele Departamentu Stanu jednoznacznie podkreślają, że inicjatywa Trójmorza jest inicjatywą, którą USA będzie wspierać zarówno w aspekcie dostarczania energii, ale także w aspekcie integracji politycznej, w której Polska odgrywać może kluczową rolę. Te wypowiedzi mają olbrzymie znaczenie. Na tym tle wypowiedź ministra Jacka Czaputowicza, który w kontekście konfliktu irańskiego mówi, że Polska należy do UE i w związku z tym stanowisko Polski będzie takie samo, jak całej UE, jest co najmniej dyskusyjne. Warto, żeby dyplomacja Polska rozważyła, czy aby w tym samym momencie, w którym Stany Zjednoczone wyciągnęły do nas rękę i mówią „będziemy popierali Trójmorze, będziemy popierali integrację tego obszaru, bo jest on dla nas ważny gospodarczo, politycznie i militarnie”, deklarowanie pełnej niepodległości wobec dążenia UE (….) jest rzeczywiście roztropne – podkreślił Antoni Macierewicz.

 

RIRM

drukuj