fot. PAP/Paweł Supernak

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Polska jest głównym filarem NATO w Europie

Prezydent Donald Trump ciągle podkreśla, że Polacy w dwa lata sprawili, iż Polska armia jest silniejsza niż niemiecka, bo Niemcy nie płacą (2 proc. PKB na obronność – przyp. RIRM), a Polacy się na to zdecydowali, bo Polacy rozumieją współczesne zagrożenia. Po dwóch latach to Polska stała się najważniejszym sojusznikiem USA w Europie – to Polska jest głównym filarem NATO w Europie – powiedział we wtorkowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam były szef MON Antoni Macierewicz.

Polska jest dziś na pewno 100 razy bezpieczniejsza niż było to 4-5 lat temu, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, a Stanisław Koziej odpowiadał za Biuro Bezpieczeństwa Narodowego – powiedział Antoni Macierewicz.

Spuścizna po Stanisławie Kozieju ciągnie się do dnia dzisiejszego. Podobnie kiedy Bronisław Komorowski był prezydentem. Z tym, co jest dzisiaj, a 4-5 lat temu, to nie ma żadnego porównania. Jest to także związane z zupełnie inną polityką Stanów Zjednoczonych, która jest nieporównywalnie bardziej ofensywna, odpowiedzialna i świadoma, jak wielkim zagrożeniem jest agresja rosyjska – wskazał poseł PiS.

Do tego dochodzą te wszystkie zmiany, które w ciągu ostatnich dwóch lat dokonały się w armii, a które do dziś są podnoszone jako swoisty ewenement – dodał.

Powiedział to również na zgromadzeniu plenarnym NATO w Warszawie Jens Stoltenberg, pokazując Polskę jako przykład tego państwa, które od 2016 r. płaci na bezpieczeństwo ponad 2 proc. PKB. Sejm przyjął cały harmonogram podwyższania opłat na obronność do roku 2032, kiedy mamy przekroczyć 2,5 proc. PKB – zaznaczył były szef MON.

Kwestia przekazywania na obronność co najmniej 2 proc. PKB w ramach Paktu Północnoatlantyckiego ma olbrzymi wydźwięk polityczny – zauważył gość TV Trwam.

Praktycznie nie ma spotkania prezydenta Donalda Trumpa z kanclerz Angelą Merkel, żeby prezydent USA nie przypomniał kanclerz Niemiec o tej kwestii. Niemcy płacą zaledwie 1,3 proc. na armię, a ich PKB jest przecież gigantyczne, możliwości również bardzo duże. Relacje innych państw są takie, że Niemcy powinni zrealizować zwiększenie funduszy na obronność, bo się do tego zobowiązały. Prezydent Trump ciągle podkreśla, że Polacy w dwa lata sprawili, iż Polska armia jest silniejsza niż niemiecka, bo Niemcy nie płacą, a Polacy się na to zdecydowali, bo Polacy rozumieją współczesne zagrożenia. Po dwóch latach to Polska stała się najważniejszym sojusznikiem USA w Europie – to Polska jest głównym filarem NATO w Europie – powiedział Antoni Macierewicz.

Co najmniej od 2010 r. Rosja rozpoczęła ofensywę przeciwko Europie i ją bardzo konsekwentnie i umiejętnie prowadzi – wskazał były minister obrony narodowej.

Agresja Rosji nie jest nastawiona wyłącznie na ofensywę militarną, jak miało to miejsce w Gruzji, a teraz na Ukrainie, ale przede wszystkim na atak hybrydowy. Tego rodzaju atak jest wsparciem dla ataku politycznego, który jednoznacznie zmierza do wyrzucenia USA z Europy i do stworzenia wspólnego rodzaju interesów gospodarczych i politycznych między Unią Europejska a Rosją – zaznaczył polityk.

RIRM

drukuj