fot. shutterstock.com

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Kwestia cyberbezpieczeństwa Polski nie była przez rządy PO-PSL podejmowana w sposób odpowiednio skuteczny

Kwestia cyberbezpieczeństwa Polski nie była przez poprzednie rządy podejmowana w sposób odpowiednio skuteczny. Dopiero rok temu została przyjęta ustawa o systemie cyberbezpieczeństwa. Długo nie było narzędzi ustawowych, które by normowały tę rzeczywistość – powiedział poseł Antoni Macierewicz, były szef MON, podczas środowych „Rozmów niedokończonych” w TV Trwam.

Poseł Antoni Macierewicz zaznaczył, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej wymagających dziedzin bezpieczeństwa państwa o olbrzymim potencjale szkodzącym. Nowoczesny rozwój sprawia, że coraz więcej dziedzin naszego życia jest uwikłanych w cybernetykę.

– Bezpieczeństwo cybernetyczne kieruje nas w stronę wojny totalnej, bo dotyczącej każdej dziedziny naszego codziennego życia. Co więcej, takiej, której nie sposób zidentyfikować i umiejscowić ani w czasie, ani w przestrzeni. Państwo może zostać zaatakowane z dowolnego punktu na świecie (…). Przeciętny człowiek nawet nie wie, ile funkcji może spełniać telefon komórkowy, którym się posługuje, a ten telefon może go kontrolować, szpiegować, nagrywać, przekazywać informacje na jego temat w dowolne miejsca bez jego wiedzy (…). Ruch drogowy, kolejowy, lotniczy też jest kierowany przy pomocy urządzeń cybernetycznych. Duża część wyposażenia szpitali również jest kierowana przy pomocy takich urządzeń. Im bardziej nasze życie jest nowoczesne, tym bardziej jest uzależnione od cybernetyki – wskazał były minister obrony narodowej.

Gość TV Trwam podkreślił, iż kwestia cyberbezpieczeństwa nie była przez poprzednie rządy podejmowana w sposób odpowiednio skuteczny.

– Najbardziej rozwinięte są amerykańskie i angielskie systemy cyberbezpieczeństwa. My ciągle jesteśmy w tyle. Dopiero rok temu została przyjęta ustawa o systemie cyberbezpieczeństwa. Długo nie było narzędzi ustawowych, które by normowały tę rzeczywistość (…). W okresie rozpoczęcia przeze mnie misji ministra MON – albo w zbliżonym czasie – została podjęta przełomowa decyzja przez szczyt NATO uznająca przestrzeń cybernetyczną za przestrzeń działań bojowych, obok przestrzeni lądowej, powietrznej, kosmicznej oraz morskiej (…). Narodowe Centrum Kryptologii – zaczątek budowy bezpieczeństwa w zakresie militarnym – istniało już od kilku lat, ale wiele rzeczy trzeba było robić od początku (…). Kontrwywiad wojskowy ma odpowiednie komórki, które zajmują się bezpieczeństwem cybernetycznym. Ich współdziałanie z Narodowym Centrum Kryptologii stanowiło fundament budowy wojsk cybernetycznych. Tą decyzję podjąłem w 2017 r. – mówił polityk.

– Jeżeli nie zbuduje się odpowiedniego systemu cyberbezpieczeństwa, może być on z zewnątrz zaatakowany i stać się przyczyną katastrofy państwowo-społecznej – dodał Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl