fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Dorobek J. Olszewskiego stał się programem, który wciąż jest do zrealizowania

Cały dorobek krótkich sześciu miesięcy premierowania Jana Olszewskiego stał się na trwałe programem dla polskiego ruchu niepodległościowego, programem, który wciąż jest do zrealizowania – powiedział w cotygodniowym felietonie „Głos Polski” na antenie Telewizji Trwam były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Polityk poinformował, że „Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę poświęconą pamięci, dorobkowi, czynom i osiągnięciom twórcy polskiego ruchu niepodległościowego po 1956 roku, pierwszego premiera wybranego w wolnych wyborach – Jana Olszewskiego”.

– Tak się złożyło, że dzień wcześniej wieloletni przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych przyjął uchwałę, która składa hołd i podziękowanie narodowi Polskiemu za tę wybitną, wielką postać, która swoim działaniem, wysiłkiem połączyła USA i Polskę we wspólnym działaniu politycznym, inicjując sojusz strategiczny, początkując wejście Polski do NATO, (…) a także zapoczątkowując dążenia do trwałej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju – wskazał Antoni Macierewicz.

Poseł powiedział, że „dorobek Jana Olszewskiego jest nieporównanie większy, ale geopolityka, problematyka bezpieczeństwa militarnego, sprawy związane z trwałą państwowością polską i niepodległością kraju były absolutnie na pierwszym miejscu jego działań, przez całe jego życie”.

– Począwszy od tego, gdy jako młody chłopak, harcerz składał przysięgę w Szarych Szeregach w czasach okupacji. Później, kiedy w ramach szeregów Mikołajczykowskiego PSL-u walczył o wolne wybory i niepodległość w Polsce. (…) I przez następne lata, biorąc udział w różnorodnych działaniach jawnych i konspiracyjnych, których był współtwórcą, w tym Komitetu Obrony Robotników, „Solidarności”, która bez niego prawdopodobnie w takim kształcie nigdy by nie powstała, bo to przecież Jan Olszewski 17 września 1980 r. na zjeździe komitetu Wolnych Związków Zawodowych poddał tę myśl, żeby stworzyć jeden, ogólnopolski związek zawodowy, który stał się wielką siłą narodową, inicjującą odbudowę niepodległego państwa. Dlatego nigdy nie zaaprobował ani udziału w „Okrągłym Stole”, ani jego umów. Wiedział, że one nie prowadzą do odbudowy niepodległej Polski – zauważył.

Antoni Macierewicz podkreślił, że rządy Jana Olszewskiego „były przełomem, rzeczywistym przerwaniem z komunizmem, nie tylko dlatego, że rozpoczęły dekomunizację, lustrację, ale przede wszystkim, dlatego, że rozpoczęły gospodarczą odbudowę Polski”.

– Mało kto dzisiaj pamięta, że to wówczas zostały wprowadzone minimalne ceny na rolnictwo, które przez „Okrągły Stół” zostało skazane na zagładę. Polska była zalewana tanią żywnością, często zresztą trzeciorzędną. Rolnicy nie byli w stanie sprostać temu nawałowi, który rujnował ich gospodarkę. Minimalne ceny uratowały wtedy polskie rolnictwo. Podobnie jak sanacja polskich finansów zapoczątkowała wzrost gospodarczy, który właśnie od czasów jego rządów się zaczyna, a powstrzymanie złodziejstwa, tzw. prywatyzacji dało oddech, który dawał szansę na upowszechnienie własności – wskazał polityk.

– Ten cały dorobek jego krótkich sześciu miesięcy premierowania stał się na trwałe programem dla polskiego ruchu niepodległościowego, programem, który wciąż jest do zrealizowania – dodał.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl