fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] A. Gawęda: Rynek energetyczny w Polsce przechodzi w tej chwili bardzo poważną, odpowiedzialną modernizację

Rynek energetyczny przechodzi w tej chwili bardzo poważną, odpowiedzialną modernizację. Chcemy iść w kierunku unowocześnienia całego segmentu wytwórczego i rozbudowy energetyki rozproszonej – mówił Adam Gawęda, Pełnomocnik Rządu RP ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W ciągu następnych miesięcy szefowie rządów państw członkowskich Unii Europejskiej mają dyskutować o zaostrzeniu polityki klimatycznej. Do tej pory jednak na unijnym forum brak jednomyślności w sprawie osiągnięcia w 2050 roku tzw. neutralności klimatycznej.

Jak zaznaczył Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, premier Mateusz Morawiecki chce chronić potencjał, który tkwi w węglu jako surowcu stanowiącym o naszym bezpieczeństwie energetycznym.

– Stanowisko pana premiera Mateusza Morawieckiego zmierza do tego, by chronić ten potencjał, który dzisiaj stanowi o naszym bezpieczeństwie, suwerenności, również w tym aspekcie surowcowym, ale przede wszystkim energetycznym. Sam surowiec bez powiązania z energetyką niewiele mógłby znaczyć, ale jest bardzo ważnym nośnikiem energii – podkreślił Adam Gawęda.

Gość „Aktualności dnia” wskazał, że rynek energetyczny w Polsce jest w tej chwili modernizowany i unowocześniany.

– Rynek energetyczny przechodzi w tej chwili bardzo poważną, odpowiedzialną modernizację. Chcemy iść w kierunku unowocześnienia całego segmentu wytwórczego i rozbudowy energetyki rozproszonej – powiedział pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Ekolodzy, chcąc chronić klimat i naturalne środowisko, sprzeciwiają się emisji CO2. Zdaniem Adama Gawędy, badania naukowe nie wskazują w jednoznaczny sposób, czy ten surowiec ma negatywny wpływ na klimat. Ponadto, podkreślił on, że Europa stawia na odchodzenie od węgla, nie proponując racjonalnych rozwiązań.

– Wszystkie te badania naukowe i teorie, które powstają na rzecz ochrony klimatu – czy emisja CO2 ma to znaczenie, czy nie – w jednoznaczny sposób tego nie wskazują. Ja nie kwestionuję, że trzeba chronić klimat i środowisko naturalne, w którym żyjemy, ale nie możemy iść w kierunku pewnych demagogii, niesprawdzonych rozwiązań. Europa stawia na odchodzenie od węgla, nie proponując rozsądnych, racjonalnych i nowych rozwiązań. (…) Gdybyśmy poszli w tym kierunku, to za 5 czy 10 lat mielibyśmy bardzo rozchwiany i niestabilny rynek energetyczny – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z Adamem Gawędą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl