[TYLKO U NAS] A. Bujara: Ponad 90 proc. pracowników jest zadowolona z wejścia w życie ustawy ograniczającej handel w niedziele

Nasza ankieta pokazała, że ponad 90 proc. pracowników jest zadowolona z wejścia w życie ustawy i oczekuje na wszystkie wolne niedziele. To są pracownicy nie tylko dyskontów, ale również i butików – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

„Solidarność” podsumowała siedem miesięcy funkcjonowania przepisów ograniczających handel w niedziele. W siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zaprezentowano raport dot. skutków nowych rozwiązań w oczach pracowników [czytaj więcej].

– Należałoby przywołać tę całą batalię przeciwko tej ustawie, bo przecież próbowano nam wmawiać, że ta ustawa jest zła, że będzie miała złe skutki, bo pracownicy będą zwalniani, że będzie miała złe skutki dla gospodarki, bo spadnie sprzedaż i PKB, że będzie miała złe skutki dla całego społeczeństwa. Nic się takiego nie stało, bo ani pracownicy nie zostali z tego tytułu zwolnieni, ani PKB z tego tytułu nie spadło, wręcz przeciwnie – powiedział Alfred Bujara.

W czwartek na konferencji został przedstawiony raport dotyczący badań w związku z funkcjonowaniem przepisów ograniczających handel w niedziele.

– Pierwsza część, to są właśnie twarde dane, które pokazują, że w tej chwili sprzedaż detaliczna z roku na rok jest coraz to wyższa. Ona sięga w niektórych miesiącach od 8 do 11 proc. więcej. Jest to niesamowite. Takiego zjawiska nie było. Myśmy się nigdy nie bali tego, że ta sprzedaż będzie niska, ale to nawet przerosło nasze oczekiwania. Również pokazujemy w raporcie, że z tego tytułu – wprowadzenie wolnych niedziel – nie wzrosło bezrobocie, wręcz przeciwnie. Jest ciągłe zapotrzebowanie na pracowników handlu, nikt z tego tytułu nie został zwolniony, ciągle jest potrzeba zatrudniania pracowników – zauważył.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że zapotrzebowanie na pracowników to 16 proc. w branży handlowej. To znaczy, że jest potrzebnych 160 tys. pracowników – wskazuje Alfred Bujara.

– Nasza ankieta pokazała, że ponad 90 proc. pracowników jest zadowolona z wejścia w życie ustawy i oczekuje na wszystkie wolne niedziele. To są pracownicy nie tylko dyskontów, ale również i butików. A dzisiaj próbuje nam się wmawiać, – od strony partii opozycyjnych słychać głosy – że pracownicy są przeciwni tej ustawie. Nigdy nie byli. Oni czekali na tę ustawę, cieszą się i dzisiaj to udowadniamy. Zleciliśmy takie badania i one to twardo pokazują – stwierdził Alfred Bujara.

Gość audycji „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że badania pokazują także jak pracownicy spędzają ten wolny czas, który mają w ramach wolnych niedziel.

– Większość kobiet wskazuje, że ten dzień poświęca rodzinie, na odpoczynek, na spędzanie tego dnia z najbliższymi. Można powiedzieć, że same superlatywy i same dobre informacje. Te argumenty przeciwników, tych wielkich sieci handlowych się nie sprawdziły. One były wszystkie chybione. A oni na to wydali niesamowite pieniądze, można powiedzieć, że miliony – powiedział.

Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” podkreślił, iż druga część konferencji była poświęcona nieprzestrzeganiu zasad ustawy ograniczającej handel w niedzielę.

– Gdyby tak dużo nie majstrowano przy tej naszej ustawie, którą zgłosiliśmy do marszałka Sejmu, to dzisiaj tych nadużyć by nie było. Myśmy nie przewidywali, żeby dopuścić placówkę pocztową do handlu w niedzielę, bo przecież placówka pocztowa rozwija swoje usługi pocztowe dla społeczeństwa i w tej chwili pani minister Rafalska skłania się do tego, żeby jak najszybciej tę sprawę uregulować, albo dopisać do ustawy to, co zaproponowaliśmy, że placówki pocztowe mogłyby być czynne, ale w przypadku przeważającej w swojej działalności usług pocztowych, albo je wykreślić. Tak jak nasz projekt zakładał – to są placówki usługowe a nie handlowe. Dzisiaj w niedzielę poczta i tak spełnia te usługi pocztowe, a wykorzystują to inni, chociażby sieć Żabka, która podpisała z operatorami logistycznymi i pocztowymi umowy i próbuje udawać, że jest pocztą, nie realizując poza odbiorem i wydawaniem przesyłek kurierskich żadnych świadczeń pocztowych. To jest wielka mistyfikacja, wykorzystywanie tej ustawy do swoich interesów – zauważył.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że dla związku „Solidarność” oraz dla projektodawców tej ustawy bardzo ważne jest to, aby zmienić w ustawie dobę pracowniczą niedzielną, żeby rozpoczynała się w sobotę o 22.00 i kończyła w poniedziałek o 05.00.

Całą rozmowę z Alfredem Bujarą z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl