Tydzień Kultury Beskidzkiej

Sto zespołów, w tym 19 zagranicznych wystąpi podczas tegorocznego Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jednej z największych imprez folklorystycznych w Europie. Tańczących i śpiewających uczestników będzie można oglądać na kilku scenach od soboty do 3 sierpnia.

\W tym roku udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej weźmie ok. 4 tys. wykonawców. Jak poinformował organizator imprezy Regionalny Ośrodek Kultury z Bielska-Białej na scenach Wisły, Szczyrku, Żywca, Oświęcimia i Makowa Podhalańskiego wystąpią zespoły m.in. z Armenii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Kraju Basków, Słowacji, Węgier, Turcji, Meksyku.

Podczas imprezy na deskach gruntownie zmodernizowanego za ok. 15 mln zł amfiteatru w Żywcu odbędą się dwie jubileuszowe imprezy – 45. Festiwal Folkloru Górali Polskich oraz 25. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. „Dzięki modernizacji liczba miejsc w nowym amfiteatrze zwiększyła się z 1,2 tys. do 2,2 tys. Scena i widownia zostały zadaszone a scenę dodatkowo powiększono” – powiedział rzecznik prasowy żywieckiej estrady TKB Mariusz Hujdus.

Od soboty przez cztery dni, w żywieckim amfiteatrze publiczność będzie oglądała prezentacje góralskich zwyczajów w wykonaniu zespołów z Beskidów, Podhala oraz Zaolzia, takich jak Jawor z Lublina, Rzeszowiacy z Mielca i Grojcowianie z Wieprza w Beskidach. Jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, jaką jest Złote Żywieckie Serce. Odbędą się też przeglądy kapel, grup śpiewaczych i solistów.

W środę, po zespołach polskich wystąpią w konkursie uczestnicy 25. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata – śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów.

Prezentacjom Tygodnia będą tradycyjnie towarzyszyły Festyn Istebniański w Istebnej oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Odbędzie się także 67. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu – największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających w Czechach.

Tydzień Kultury Beskidzkiej jest organizowany po raz 51. Nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 roku i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl