Tusk spotkał się z wiceprezydentem RPA

Premier Donald Tusk podczas wizyty w Republice Południowej Afryki spotkał się dziś z wiceprezydentem Kgalemą Motlanthe. Szef rządu wziął udział w Forum Biznesu oraz podpisaniu umowy o współpracy gospodarczej między Polską i RPA.

– To co najważniejsze dla nas to przyszłość i cieszę się, że RPA, lider tego regionu, będzie współpracowała z Polską, bardzo ambitnym krajem, liderem środkowej i wschodniej Europy – mówił premier w Pretorii. Wiceprezydent Kgalema Motlanthe powiedział, że wizyta Premiera Donalda Tuska zaznacza punkt zwrotny w naszych stosunkach, które mają długą, dobrą tradycję opartą na wspólnie uznawanych wartościach.

– Z satysfakcją wysłuchaliśmy relacji ze spotkań naszych ministrów jakie odbyły się w dniu wczorajszym, te relacje potwierdzają, że współpraca między RPA a Polską może być współpracą dużo bardziej owocną niż do tej pory – powiedział premier Donald Tusk w Pretorii.

W obecności szefa polskiego rządu i wiceprezydenta Kgalema Motlanthe podpisano umowę o współpracy gospodarczej. Podpisana dziś umowa ma na celu wspieranie rozwoju kontaktów gospodarczych, a także promowanie handlu, inwestycji i turystyki. Strony deklarują współpracę m.in. w sektorze energetycznym, wydobywczym, rolnictwie. Umowa zakłada m.in. powołanie Wspólnej Komisji Gospodarczej.

Zacieśnianie współpracy gospodarczej było tematem rozmowy premiera i wiceprezydenta. Ważną inicjatywą w tej dziedzinie będzie również Forum PolandAfrica 2013 w listopadzie tego roku w Łodzi, które jest organizowane w ramach ogłoszonego przez rząd polski programu Go Africa.

Szef rządu nawiązał również do współpracy w związku ze szczytem COP 19 w Warszawie. – Mamy podobny punkt widzenia zarówno na kwestie klimatyczne jak i inne konteksty związane z klimatem i energią, w tym jeśli chodzi na przykład o przyszłość energetyki opartej na węglu. Z satysfakcją przyjąłem propozycję naszych ministrów środowiska w sprawie współpracy w trakcie szczytu w Warszawie – powiedział.

Donald Tusk na konferencji prasowej powiedział też, że dzisiaj RPA jest dla bardzo wielu państw, narodów, dla wielu ludzi na świecie wzorem transformacji. Przypomniał, że Polska też przeszła transformację i dzisiaj oba kraje mogą wymieniać się doświadczeniami i swoją wiedzą.

Premier nawiązał również do tematu dużej grupy Polaków mieszkającej na stałe w RPA. Dziękował za gościnę dla tysięcy Polaków, których historia zmusiła do szukania nowej ojczyzny oraz za poświęcenie południowoafrykańskich pilotów, którzy zginęli w czasie lotów z zaopatrzeniem dla Powstania Warszawskiego.

Chociaż kontakty gospodarcze są wskazane, to nie należy się spodziewać wielkiej współpracy – powiedział Janusz Szewczak, analityk gospodarczy.

Konteksty gospodarcze są wskazane, ale ciekawe np. co my właściwie, jako Polski przemysł, mielibyśmy do zaoferowania, przecież tak naprawdę Polska pozbawiona została większości nowoczesnych przedsiębiorstw, większość została sprywatyzowana. Nie jesteśmy jakimś większym potentatem, natomiast jesteśmy krajem w dużej mierze surowcowym, podobnie jak kraje Afrykańskie, więc tutaj – na tej linii – wielkiej współpracy oczekiwać nie można. To jest zastanawiające w sytuacji kiedy mamy taką gorącą sytuację z OFE; jeden minister ma inną koncepcję sprawy OFE, drugi minister zupełnie inną, także wydaje się, że premier miałby co robić w Polsce, gdyby czuł się rzeczywiście w roli gospodarza. Nie spodziewam się jakiś wielkich efektów po tych kontaktach – zaznaczył ekonomista.

Premierowi w Afryce towarzyszy pięciu ministrów: Barbara Kudrycka, Marcin Korolec, Sławomir Nowak, Stanisław Kalemba oraz Bartosz Arłukowicz. Nie wiadomo jednak co na kontynencie afrykańskim robi szef resortu zdrowia, skoro na polskiej arenie jest on mało widoczny – dodaje Janusz Szewczak.

Zastanawiająca jest wizyta ministra zdrowia Arłukowicza, który na arenie publicznej w Polsce jest mało widoczny, a jak widać jakieś wzorce Afryki są mu potrzebne, skoro ta wizytę odbył. Być może chodzi o jakieś możliwości tańszego leczenia polskich pacjentów, którzy dzisiaj już są zapisywaniu do lekarza np. na 2008 rok. Leki w Polsce są jednymi z najdroższych obecnie w Europie, jeśli chodzi o to ile dopłaca Polski pacjent, zobaczymy co konkretnie z tego wyjdzie czy to nie okaże się kolejna przejażdżka turystyczna – akcentował analityk gospodarczy Janusz Szewczak.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl