Tuczno: Zakończył się drugi dzień międzynarodowej konferencji o polityce klimatycznej w świetle Porozumienia Paryskiego

W Tucznie trwa międzynarodowe seminarium „Polityka klimatyczna świata w świetle Porozumienia Paryskiego”. Naukowcy m.in. z Niemiec, Włoch, Rosji, Kanady i Senegalu dyskutują jak poradzić sobie z zanieczyszczonym środowiskiem wykorzystując m.in. lasy do pochłaniania dwutlenku węgla. Wyniki wieloletnich badań na ten temat przedstawił prof. Jan Szyszko.

Gościem honorowym wydarzenia jest ks. kard. prof. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przewodniczył Mszy św., która rozpoczęła spotkanie w Tucznie. Ksiądz kardynał wygłosił wykład zatytułowany: „Rola etyki dla świata”. Nawiązał w nim m.in. do nauczania Ojca Świętego Franciszka na temat środowiska wyrażonego w encyklice „Laudato si”.

– Kościół był pytany, czy nie ma innych rzeczy do zajmowania się, czy powinien wypowiadać się na temat środowiska naturalnego, czy to nie jest sprawa naukowców – biologów, bioinżynierów, ale Ojciec Święty odpowiedział, że nie, że jest tam dzieło stworzenia i Kościół musi wypowiadać się na ten temat – wskazał były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

O. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja, wskazał z kolei, że sprawa środowiska i przyrody jest ściśle powiązana z prawem naturalnym, w które człowiek próbuje ingerować dokonując rzeczy sprzecznych z naturą.

– Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak zachowanie prawa naturalnego jest ważne. To być albo nie być naszego zdrowego środowiska. W tej chwili ludzie często chcą być jak Stworzyciel, kombinują z tym prawem naturalnym, ingerują w naturę tak, że ją niszczą – zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk.

Czynienie sobie ziemi poddanej, do czego Bóg powołał człowieka może rozwiązywać współczesne problemy związane ze środowiskiem.

Przykładem jest wykorzystywanie drzew i roślin do pochłaniania dwutlenku węgla. Wyniki badań naukowych na ten temat zaprezentował w takcie warsztatów terenowych prof. Jan Szyszko.

– Pokazujemy wymierne skutki naszej działalności w zakresie pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. Polskie lasy są w stanie pochłonąć miliony ton CO2 i w ten sposób zapewnić pochłanianie tego, co emituje nam przemysł oparty o węgiel – tłumaczył były minister środowiska.

Badania prowadzone przez prof. Jana Szyszko są włączone w „The New Manhattan Project”. Jest to projekt realizowany przez naukowców z całego świata, który definiuje najbardziej palące problemy globu, wymagające natychmiastowego działania. Pochłanianie CO2 przez lasy może rozwiązać problem zanieczyszczonego powietrza.

– To bardzo interesujący projekt. Nasza organizacja traktuje go jako priorytet, dlatego że liczy się w nim logika. Projekt nie może tylko być tylko wypowiedzianym szeregiem słów. Ten projekt jest oparty o struktury matematyczne. Jest on niezwykle interesujący, ponieważ pozwala wydać dziesięć razy mniej pieniędzy na ochronę naszej planety przed działaniem dwutlenku węgla – mówił prof. Antonino Zichichi, fizyk, który wielokrotnie nominowany był do Nagrody Nobla.

Prof. Antonino Zichichi pełni funkcję prezydenta Światowej Organizacji Naukowców, która zrzesza 10 tys. uczonych, w tym kilkudziesięciu noblistów z całego globu. Badania naukowe dotyczące pochłaniania CO2 przez drzewa w życie wprowadzają Lasy Państwowe – zaznacza ich dyrektor generalny Andrzej Konieczny.

– Dobrze się dzieje, że państwo polskie, rząd polski działa w sposób synergiczny. Z jednej strony Lasy Państwowe działają w tym kierunku, by zwiększyć pochłanianie węgla; bioróżnorodność i rozwój gatunków, a z drugiej strony jest rządowy program „Czyste powietrze” – poinformował Andrzej Konieczny.

Seminarium w Tucznie ma zaprezentować światu polskie osiągnięcia naukowe w dziedzinie zrównoważonego rozwoju przed zbliżającym się szczytem klimatyczny, który odbędzie się w Katowicach.

Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronem honorowym wydarzenia jest prezydent Andrzej Duda. Natomiast patronat medialny zapewniły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

Organizatorem konferencji w Tucznie są: Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju przy współpracy ze Światową Organizacją Naukowców zrzeszającą noblistów, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Jastrzębska Spółka Węglowa, Ekologiczne Forum Młodzieży, Samodzielna Pracownia Oceny i Wyceny Zasobów Naturalnych SGGW w Warszawie, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa w Rybniku, Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, Związki Zawodowe „Solidarność” oraz Światowe Laboratorium – Las dla ludzkości w Tucznie.

Mateusz Piędel/TV Trwam News/RIRM

drukuj