Tuczno: 15-17 października odbędzie się międzynarodowe seminarium nt. polityki klimatycznej świata

W dniach 15-17 października br. odbędzie się w Tucznie międzynarodowe seminarium „Polityka klimatyczna świata w świetle porozumienia paryskiego”. Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

Sympozjum rozpocznie o godz. 9.00 Msza św. w Tucznie, której będzie przewodniczył ks. kard. Gerhard Muller. Otwarcia konferencji dokonają ok. godz. 10.30 o. dr. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, prof. Jan Szyszko, były minister środowiska oraz Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Prof. Jan Szyszko wskazał, iż Polska jest uznanym liderem w zakresie polityki klimatycznej.

– Seminarium jest poświęcone sprawom związanym z polityką, gdzie Polska od wielu, wielu lat jest liderem, w zakresie realizacji polityki klimatycznej. Dlaczego? Świat umówił się, że mamy zmniejszyć koncentrację CO2 w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie, aby nie dochodziło, według jednych, do zmian klimatycznych, powodowanych przez człowieka, ale z drugiej strony, by tak działać, aby nie degradować środowiska, ale by służyło ono zarówno przyrodzie, jak i człowiekowi (…).Dzięki nam udało się wynegocjować prawidłowe zapisy w porozumieniu paryskim, które mają zmierzać ku temu, żeby polityka klimatyczna była z jednej strony sprawiedliwa dla całego świata, a z drugiej – efektywna i dawała korzyści nie tylko państwom bogatym, ale również tym, które są mocno zagrożone w ramach rozwoju gospodarczego – zaznaczył były minister środowiska.

Podczas dwóch dni seminarium przemówienia wygłoszą m.in. Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska, polityki klimatycznej i zrównoważonego rozwoju, prof. Antonino Zichichi, prof. Axel Schwerk, dr Konrad Tomaszewski, Colonel Mbareck Diop, były doradca naukowy Prezydenta Republiki Senegalu oraz ks. kard. Gerhard Muller i prof. Jan Szyszko.

Eksperci przedstawią m.in. wyniki 30-letnich i 18-letnich obserwacji prowadzonych na terenach badawczych „Martew” oraz „Krzywda” dot. zalet przy kształtowaniu bioróżnorodności.

Organizatorami wydarzenia są: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, Światowa Federacja Naukowców, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa w Rybniku, Związki Zawodowe “Solidarność”, Ekologiczne Forum Młodzieży oraz Światowe Laboratorium – Las dla ludzkości w Tucznie.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl