Trybunał Sprawiedliwości UE przesłał do MŚ informację dot. wniosku KE w sprawie puszczy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przesłał do Ministerstwa Środowiska informację dotyczącą wniosku Komisji Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej. Resort zapewnia, że odpowie w terminie do 4 dni.

Komisja we wniosku domaga się nałożenia na Polskę kar finansowych za niezastosowanie się do lipcowej decyzji. Chce też natychmiastowego nakazu wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Wniosek dotyczący kar został przesłany Trybunałowi Sprawiedliwości UE w ubiegłą środę.

Komisja Europejska nie precyzuje, jakiego typu lub jakiej wysokości miałyby być kary. Trybunał informuje jednak, że powinny mieć one skutek perswadujący i zapewnić wykonanie orzeczenia o zastosowanie środka tymczasowego, czyli wstrzymania wycinki.

W przeciągu 4 dni od oficjalnego powiadomienia o wniosku Komisji przez Trybunał Polska może odnieść się do dokumentu. Jak zapewnia Aleksander Brzózko, rzecznik Ministerstwa Środowiska, resort zrobi to w wyznaczonym terminie. Strona polska prowadzi działania zgodne z prawem krajowym i Unii – dodaje.

Polska ma 4 dni na udzielenie odpowiedzi i na pewno w tym terminie przekażemy swoją odpowiedź do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chciałbym zapewnić, że Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe w pełni stosują się do postanowienia wiceprezesa Trybunału z 27 lipca w sprawie Puszczy Białowieskiej. Prowadzone są tam jedynie działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ochronę zagrożonych siedlisk i gatunków. Mamy nadzieję, że pomimo ciągłego ataku na Polskę Trybunał Sprawiedliwości UE przychyli się do naszych wniosków, ponieważ strona polska opiera się tylko na danych i faktach. My realizujemy prawo Unii Europejskiej i bronimy go – zaznacza Aleksander Brzózko.

W ub. poniedziałek w Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbyło się posiedzenie ws. zakazu wycinki w Puszczy Białowieskiej. Swoje argumenty przedstawili: minister środowiska Jan Szyszko oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej.

Pod koniec lipca Trybunał podjął decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. To środek tymczasowy, o który wnioskowała Komisja. Resort środowiska w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE napisał, że wstrzymanie wycinki spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł.

RIRM

drukuj