fot. PAP/Radek Pietruszka

Trybunał Konstytucyjny zabierze dziś głos w sprawie KRS

Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić wyrok ws. przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dotyczą one m.in. sposobu powoływania sędziów – członków Rady.

W grudniu 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadzającą nowe zasady wyboru sędziów – członków Rady. Nowelizacja wprowadziła wybór 15 członków KRS na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm. Wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Teraz do Trybunału Konstytucyjnego trafiły wnioski o zbadanie nowych przepisów.

– (…) Kluczowym zagadnieniem podnoszonym w wypowiedziach kontestujących obecnie obowiązujące rozwiązania ustawy o KRS, jest sposób ukształtowania przez ustawodawcę sposobu powoływania sędziów-członków Rady, dlatego też Rada zdecydowała się na zainicjowanie kontroli przepisów regulujących te właśnie zagadnienia. (…) – tak swój wniosek uzasadniała KRS.

O zbadanie konstytucyjności nowych przepisów do Trybunału zwróciła się także grupa senatorów. Dziś ma zapaść wyrok w tej sprawie.

Trudno przewidzieć wyrok i to, jakie stanowisko przyjmie Trybunał Konstytucyjny. Jest to organ niezależny i taki powinien być, i taki wyrok powinien zapaść, tylko w oparciu o badanie zakwestionowanych przepisów pod względem zgodności z Konstytucją RP – zaakcentowała adwokat Iwona Tworzydło-Woźniak.

Problem jest bowiem złożony.

– Przedmiotem badania tych zaskarżonych przepisów zawnioskowanych o kontrolę do Trybunału Konstytucyjnego jest ocena pod względem konstytucyjności. Natomiast zgodne lub niezgodne z Konstytucją mogą być różne warianty. I teraz sposób zaproponowany – konkretne już rozwiązanie – może być zgodne z Konstytucją, aczkolwiek w ocenie poszczególnych osób może być niedoskonałe albo mogą mieć inne zdanie na temat konkretnego rozwiązania – zauważyła Iwona Tworzydło-Woźniak.

Platforma Obywatelska zarzuciła Trybunałowi Konstytucyjnemu, że działa bezprawnie.

– Nie jest instytucją umocowaną w porządku konstytucyjnym. To jest pseudotrybunał. Można powiedzieć, że to jest budynek Trybunału Konstytucyjnego, ale nie jest to organ konstytucyjny – powiedział Krzysztof Brejza, poseł PO-KO.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa może być nieważne – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Kto jak kto, ale Rzecznik Praw Obywatelskich, winien przestrzegać prawa i nie czynić nic, co podważa zaufanie do innych konstytucyjnych organów. Rozumiem, że w swoisty sposób Rzecznik Praw Obywatelskich pojmuje Konstytucję RP i niezależność sądów i trybunałów, skoro chce swoje stanowisko Trybunałowi Konstytucyjnemu narzucać co do tego, kiedy ma wyznaczać rozprawy, a kiedy ma ich nie wyznaczać. Myślę, że pora, żeby Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się tym, co jest jego powinnością – prawami obywatelskimi – mówił Stanisław Piotrowicz, poseł PiS.

Odparł na zarzuty Rzecznika Praw Obywatelskich poseł PiS Stanisław Piotrowicz.

Przewodniczącą składu sędziowskiego, który orzeknie w tej sprawie, jest prezes TK Julia Przyłębska, zaś sprawozdawcą sędzia Justyn Piskorski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl