Trwają X Rekolekcje Góralskie w Starem Bystrem

W piątek w miejscowości Stare Bystre rozpoczęły się X Rekolekcje Góralskie. Hasłem wydarzenia jest dewiza: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. W programie oprócz Mszy św. i modlitw znajdują się liczne wykłady oraz koncerty o tematyce patriotycznej. Rekolekcje zakończą się w niedzielę.

Przewodnim hasłem tegorocznych rekolekcji są słowa, które zawsze widnieją na sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ks. Jan Gacek, organizator inicjatywy oraz kapelan Związku Podhalan wskazał w rozmowie z portalem Radia Maryja, iż to wielkie zawołanie narodowe Polaków staje się podczas rekolekcji przedmiotem medytacji biblijnej, refleksji naukowej, ale też namysłu egzystencjalnego – jak to wszystko zastosować w swoim życiu, by mogło się zrealizować i ziścić.

– My jako Górale, ale również wszyscy, którzy uczestniczą w tych rekolekcjach (…), a przybywają z odległych okolic Polski, chcemy zadumać się nad tymi sprawami i w kontekście tych słów spojrzeć na swoje życie, naszą miłość do Boga przez pryzmat wiary. Chcemy popatrzeć, jak wygląda nasz honor góralski w XXI w., który zawsze sprawiał, że byliśmy dumni z tego co mamy, kim jesteśmy, gdzie żyjemy (…) – czy on nadal istnieje czy też może w sposób judaszowy sprzedajemy za marne dutki, żeby się wzbogacić kosztem tych, którzy przyjeżdżają wypoczywać i podziwiać góry. To głębokie  pytania, które muszą doprowadzić do wewnętrznej konfrontacji w duszy i umyśle, doprowadzić do jakiegoś wzburzenia. Przez pryzmat Boga i Honoru chcemy popatrzeć jak przyczyniamy się do tego, by nasza Ojczyzna stawała się niepodległą (…) – czy dajemy jej wolność w przyszłych pokoleniach przez to, że zadbaliśmy o nasze korzenie, o naszą historię – podkreślił kapelan.

W piątek Mszy św. przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, a prelekcję „Niepodległa Polska w chrześcijańskiej Europie” wygłosił Marek Jurek, poseł do PE. W sobotę wśród prelegentów był m.in. ks. prof. Andrzej Zwoliński, a wieczorem dzieci i młodzież wykonały historyczną wieczornicę ku pamięci gen. Andrzeja Galicy i Strzelców Podhalańskich.

W niedzielę odbędą się trzy wykłady. Ks. bp Bronisław Dembowski będzie mówił o swoim związku z Podhalem oraz jak rozumie wolność na przestrzeni wielu lat. Następnie temat patriotyzmu ekonomicznego poruszy dr Bogumił Szczupak. O godz. 12.30 odbędzie się Msza św. Konferencje są darmowe i otwarte dla wszystkich.

Początek rekolekcji sięga lat 80. Ks. prof. Józef Tischner z ks. prał. Władysławem Zązlem chcieli zorganizować wydarzenie, które byłoby duchowym wsparciem dla górali.

– To naród o twardym karku, niełatwy, wspaniały, piękny, ale nad którym od strony duchowej trzeba popracować. Zdecydowali, że zrobią takie rekolekcje. Odbyły się w 1981 r., później wszedł stan wojenny i zaprzestano tych spotkań. Potem idea ta zrodziła się w Rzymie. Prof. Stanisław Grygiel organizował takie rekolekcje z ks. Władysławem Zarębczanem i ja na nie jeździłem. Wiązało się to z audiencją u Jana Pawła II, który zawsze pięknie nas tam witał, cieszył się jak przyjeżdżaliśmy do Rzymu, po góralsku mu śpiewaliśmy i tańczyliśmy (…). Na którymś z wykładów prof. Stanisław Grygiel powiedział, że byłoby dobrze zorganizować takie rekolekcje w Polsce – niech na wiosnę będą w Rzymie, a jesienią w Polsce. Powiedziałem, że chętnie to zrobię. I tak 10 lat temu zaczęliśmy organizować rekolekcje w naszej Ojczyźnie – akcentował ks. Jan Gacek.

Monika Bilska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl