Trwają pracę nad nowelą obniżającą próg, od którego kradzież mienia będzie przestępstwem

Prace nad nowelą, która obniża do 400 zł próg, od którego kradzież mienia będzie przestępstwem, a nie – jak do tej pory – wykroczeniem, nabrały tempa. Wczoraj projektem zajmowała się sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Prace nad nim przejęła teraz podkomisja ds. prawa karnego. Sejm miałby przyjąć nowelizację jeszcze w tym miesiącu.

Granicę, do której kradzież jest traktowana jako wykroczenie, wyznacza jedna czwarta minimalnego wynagrodzenia. Obecnie to 525 złotych. Ministerstwo Sprawiedliwości chce obniżyć ją do wartości 400 złotych.

Obowiązujący system „rozzuchwala złodziei” i obciąża sądy – ocenił na wczorajszym posiedzeniu komisji. ds. zmian w kodyfikacjach wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł.

– Kwota ta rośnie wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, co sprawia, że koniecznym jest przekwalifikowywanie tych czynów przez sędziów. W związku z tym mamy do czynienia z sytuacją, w której jeszcze ten sam czyn, który był przestępstwem w jednym roku, w roku następnym staje się tylko wykroczeniem, co – oprócz zarzutów o charakterze aksjologicznym – niewątpliwie rozzuchwala złodziei i to tych, którzy masowo popełniają tego typu czyny. Nakłada również ogromny ciężar na samych sędziów, którzy muszą te czyny na nowo przekwalifikowywać – zaznaczył Marcin Warchoł.

Obniżony próg, od którego kradzież będzie przestępstwem, a nie  wykroczeniem, to nie jedyna zmiana w Kodeksie wykroczeń.

Z 7 do 14 dni wydłużony zostanie termin na opłacenie mandatu, m.in. za przekroczenie prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie.

Powstać ma też elektroniczny rejestr sprawców, którzy dopuścili się kradzieży. To oznacza, że „zawodowi złodzieje” odpowiedzą nie za pojedyncze wykroczenie, a za zsumowane przestępstwa.

Zapis szczególnie cieszy właścicieli stacji benzynowych, którzy notorycznie mają do czynienia z kradzieżami paliwa. Jak podają przedstawiciele branży, to średnio rocznie 100 tys. ucieczek ze stacji, bez uiszczenia opłaty za tankowanie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl