Trwają polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe

Polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe rozpoczęły się dziś w Jerozolimie. Biorą w nich udział premier Beata Szydło oraz szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski.

Jednym z tematów konsultacji jest współpraca gospodarcza.

Beata Szydło rozmawia z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Równoległe trwają konsultacje resortowe, w których uczestniczą przedstawiciele MON, MEN, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Po spotkaniach zaplanowane jest oświadczenie premierów Polski i Izraela. Beata Szydło i Benjamin Netanjahu podpiszą wspólną deklarację. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ze swoim izraelskim odpowiednikiem podpiszą polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym.

– Jednym z istotnych tematów rozmów będzie współpraca gospodarcza w ramach realizowanego przez rząd premier Beaty Szydło „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

W lutym 2016 r. rząd przyjął Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – dokument przedstawiający wyzwania, jakie stoją przed polską gospodarką (tzw. pułapki rozwojowe) oraz propozycje działań wokół pięciu filarów rozwojowych. Na podstawie planu została opracowana Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

– Ważnym punktem tej wizyty będzie również podpisanie polsko-izraelskiego porozumienia o zabezpieczeniu społecznym. Dotychczasowy brak takiej umowy wywoływał wiele niekorzystnych skutków, jak chociażby brak możliwości sumowania okresów ubezpieczenia z obu państw w celu ustalenia prawa i wysokości renty lub emerytury – dodał rzecznik.

Rafał Bochenek podkreślił, że do tej pory zarówno Polska, jak i Izrael brały pod uwagę tylko okresy ubezpieczenia ze swojego terytorium, nie wliczając ubezpieczenia z drugiego państwa.

Po południu premier Beata Szydło złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem i w Bazylice Grobu Pańskiego. Rano Prezes Rady Ministrów wzięła udział we Mszy św. w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Spotkała się też z polskimi duchownymi pracującymi w Ziemi Świętej.

PAP/RIRM

drukuj