Trwają Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju odbywają się dziś obchody z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centralne uroczystości mają miejsce w Warszawie.

Uroczystości rozpoczął po godz. 9 Apel Pamięci, a także ceremonia z udziałem żołnierzy niezłomnych w Muzeum Wojska Polskiego.

Premier Beata Szydło uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych, składając wieniec przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego zbudowanym na warszawskim cmentarzu na Powązkach, na tzw. Łączce.

„Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – tych, którzy w najtrudniejszym momencie wiedzieli, jak się zachować, tych, którzy dzisiaj również uczą nas, co to znaczy patriotyzm, co to znaczy miłość do ojczyzny, co to znaczy poświęcenie dla innych” – podkreśliła premier w rozmowie z dziennikarzami.

W południe odbędą się uroczystości przed Panteonem Chwały na Wojskowych Powązkach oraz wręczenie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Niezłomnych.

Wieczorem odbędzie się uroczystość i Apel Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem prezydenta i szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Później sprawowana będzie Msza św. w intencji Żołnierzy Niezłomnych w archikatedrze św. Jana.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia w Polakach wolę trwania przy najważniejszych dla nich wartościach: wolność i honor, solidarność i poświęcenie dla sprawy narodowej – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych.

„Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę. Wobec braku realnych szans powodzenia i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstańców styczniowych” – napisał prezydent.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i szef zespołu poszukującego miejsca pochówku ofiar reżimu komunistycznego prof. Krzysztof Szwagrzyk zwraca uwagę na liczny udział młodych w obchodach Dnia Żołnierzy Niezłomnych.

To jest także spontaniczne święto organizowane głównie przez młodych ludzi, którzy bez względu na to, gdzie mieszkają i jaki zawód wykonują – czy studiują, czy pracują, czy są kibicami, czy harcerzami – wymyślają własne sposoby na to, żeby uhonorować Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy  Niezłomnych. I to jest piękne. Nie jest to święto zadekretowane, ale święto spontaniczne i święto oddolne. Jeżeli jest tak, że od kilku lat młode pokolenie Polaków w sposób szczególny, osobisty, odświętny przyjmuje żołnierzy wyklętych jako swoich bohaterów, to znaczy, że mamy do czynienia w Polsce z wyjątkowym zjawiskiem – zaznacza prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl