Trwa tradycyjna akcja sprzątania cmentarza na wileńskiej Rossie

Od tygodnia na Rossie, polskiej nekropolii narodowej, trwa wielkie sprzątanie przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Do akcji sprzątania dołączyli pracownicy polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie.

„Sprzątanie cmentarza na Rossie jest elementem naszej wspólnej troski o dziedzictwo historyczne Wilna, mieszkańcami którego obecnie również my jesteśmy. Sprzątanie najstarszej wileńskiej nekropolii jest też dbaniem o polskie dziedzictwo narodowe, dbaniem o naszą pamięć” – powiedział PAP ambasador Polski na Litwie Jarosław Czubiński.

Na cmentarzu na Rossie znajduje się mauzoleum matki i serca marszałka Józefa Piłsudskiego, są tam też groby jego brata, siostry i pierwszej żony.

Na Rossie pochowani są także profesorowie Uniwersytetu im. Stefana Batorego, m.in. historyk Joachim Lelewel, nauczyciel Adama Mickiewicza. Są tam również groby poety Władysława Syrokomli, archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy: Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, a także dwojga dzieci Stanisława Moniuszki i wielu innych wybitnych Polaków.

Wielkie sprzątanie Rossy odbywa się dwa razy do roku: jesienią przed 1 listopada i wiosną przed 3 maja. Uczestniczą w nim głównie uczniowie z polskich szkół Wilna i Wileńszczyzny, zadaniem których jest uporządkowanie prawie 13 tys. grobów głównie z opadłych liści i zebranie zużytych zniczy.

Od tygodnia wśród Polaków mieszkający na Litwie trwa też akcja „Światełko dla Rossy”, podczas której są zbierane znicze. W dniu Wszystkich Świętych wileńscy harcerze, młodzież szkolna zapalą je na grobach dawnych mieszkańców Wilna, na grobach, których nie odwiedzają już bliscy, a takich jest tu ponad 90 proc.

„Ten cmentarz to historia Polski, ale też Litwy, a przede wszystkim Wilna i Wileńszczyzny” – mówi inicjatorka akcji, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska i zaznacza, „naszym obowiązkiem jest zadbanie o pamięć naszych przodków”.

W ubiegłym roku wilnianie zebrali ponad 8 tys. zniczy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl