fot. PAP/EPA

Trwa szczyt Unii Europejskiej w Brukseli

W Brukseli trwa dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Podczas niego szef Rady Europejskiej wysłucha oceny premier Wielkiej Brytanii Theresy May w sprawie sytuacji dotyczącej Brexitu.

Sprawa Wielkiej Brytanii i jej rozwodu z Unią Europejską od kilku dni jest gorącym tematem. Takim będzie również podczas dwudniowego szczytu UE. Oprócz wysłuchania premier Wielkiej Brytanii Theresy May i przyjęcia konkluzji przywódcy omówią też stan przygotowań w razie braku umowy UE z Londynu w sprawie Brexitu.

– Ci posłowie, z którymi my mamy kontakt, uważają, że skoro odbyło się referendum, to wola narodu jest najważniejsza i oni chcą wyjść – zaznacza Beata Gosiewska.

Dlatego teraz sprawa rozgrywa się pomiędzy nie tym czy, a na jakich warunkach Wielka Brytania wyjdzie z UE. I choć wygląda na to, że Europa pogodziła się z Brexitem, to proces ten odbywa się z wieloma problemami  – zwłaszcza ze strony brytyjskiej – co podkreśla ekspert do spraw międzynarodowych dr Bogusław Rogalski.

– Duża część Brytyjczyków, połowa Brytyjczyków nie może się pogodzić z Brexitem, a zwłaszcza mamy tutaj do czynienia z problemem najważniejszym, czyli Szkocją – wskazuje dr Bogusław Rogalski.

Szkocja deklaruje, że być może wyjdzie ze Zjednoczonego Królestwa po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii. To jednak będzie najprawdopodobniej problem przyszłych lat i nowego premiera Wielkiej Brytanii.

Sprawa Wielkiej Brytanii to nie jedyna kwestia, która zostanie poruszona w Brukseli.   Również dziś przywódcy będą dyskutować między innymi na temat przyszłego budżetu UE na lata 2021-2027. Omówią także wnioski dotyczące polityki zagranicznej i poruszą temat eskalacji działań na Morzu Azowskim.

TV Trwam News/RIRM

drukuj