Trwa szacowanie strat po suszy. Rolnicy, śpieszcie się!

Na polach prawie w całej Polsce trwa szacowanie strat wywołanych suszą. Rolnicy, których uprawy dotknęła ta klęska, powinni jak najszybciej składać wnioski do gmin o sprawdzenie poniesionych strat. Czas jest tu niezwykle istotny.

Maliny powinny być dorodne, soczyste, a zbiory bardzo owocne. Niestety w tym roku tak nie jest – mówi Genowefa Dziewulska z Kłodnicy.

Usychają całe gałązki z owocami i kończy się sezon, gdzie w zeszłym roku do połowy października zrywaliśmy maliny – mówi Genowefa Dziewulska.

Tegoroczne zbiory w gospodarstwie pani Genowefy Dziewulskiej będą wręcz znikome. „Zazwyczaj zrywaliśmy 7-8 ton malin. Teraz zerwaliśmy 400 kg i malina już się kończy” – dodaje.

Tych strat nie zrekompensuję wyższa cena, nie zrekompensują też środki rządowe – tłumacza rolnicy.

Rząd przewiduje wypłatę 800 zł za hektar dla sadów i krzewów owocowych, a dla pozostałych upraw 400 zł.  Dotyczy to rolników ubezpieczonych. Ci, którzy nie mają ubezpieczenia, otrzymają stawki o połowę niższe. W sumie nie będą to znaczące środki. Mimo wszystko, rolnicy składają do urzędów gmin wnioski o oszacowanie strat.

We wniosku rolnik musi określić miedzy innymi czy chce skorzystać z kredytu preferencyjnego, czy z innej formy pomocy – na przykład programu rządowego. Wiele komisji pracuje już w terenie.

Wniosek o oszacowanie strat można pobrać w urzędzie gminy. Ważny jest czas, złożenia – im szybciej tym lepiej. Komisje mają dużo pracy.

– Od złożenia wniosku komisja musi dokonać oceny straty w ciągu dwóch miesięcy – powiedziała Anna Gołkowska, zastępca wójta gminy Pszczółki.

Nie ma określonej metodologii szacowania strat w uprawach.

– Zależy od komisji, od osób, od fachowości danej osoby, od znajomości technologii produkcji danej rośliny i fazy rozwojowej – na tej podstawie są określane straty – podkreślił Tadeusz Skiba z Lubelskiej Izby Rolniczej.

Komisja po oszacowaniu strat wysyła protokół do urzędu wojewódzkiego i tam zapada ostateczna decyzja o wysokości przyznanej pomocy. Niestety skutki suszy będą odczuwalne nie tylko w tym roku.

Rolnicy sieją rzepak. ale do końca sierpnia nie wystąpią opady deszczu.  Ta susza będzie miała skutek na rok przyszły – nie będzie na przykład rzepaku – dodał Tadeusz Skiba.

Jeśli nie spadnie odpowiedni ilość deszczu, podobnie może być z żytem i innymi roślinami ozimymi.  Konsekwencje suszy ponoszą także przedsiębiorcy z branży spożywczej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl