Trwa spór o datę „Dnia Sybiraka”

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzy dziś poselski projekt uchwały ws. ustanowienia 17 września Dniem Sybiraka. Projekt został złożony przez klub parlamentarny PiS na wniosek Związku Sybiraków.

Ta data jest szczególna. Dokładnie 17 września 1939 doszło do agresji Związku Sowieckiego na II Rzeczpospolitą. Doprowadziło to wówczas do masowych deportacji.

W głąb Rosji zesłani zostali Konfederaci Barscy, uczestnicy powstań: Kościuszkowskiego, Listopadowego i Styczniowego. Stanisław Sikorski, Sekretarz Generalny związku Sybiraków podkreśla, że już od 23 lat siedemnasty września obchodzony jest jako Dzień Sybiraka:

– Od 23 lat sybiracy – a 23 lata temu było ich jeszcze ponad 100 tys. – obchodzą 17 września jako „Dzień Sybiraka”. Dlaczego? Dlatego, że w 1939 roku, dokładnie 17 września, nastąpił znany najazd Związku Sowieckiego na Drugą Rzeczpospolitą. I od tego dnia, Ci którzy byli na wschód od Bugu, znaleźli się pod represją. Później masowe zsyłki, które rozpoczęły się 10 lutego, to było następstwo 17 września 1939 roku – przypomina Stanisław Sikorski.

Przedstawiciele rządu nie są przychylni propozycji, by oficjalnie dzień agresji ZSRR na Polskę był także Dniem Sybiraka. Poseł Rafał Grupiński z PO proponował, by obchody ustalić na 10 lutego, czyli czas pierwszych zsyłek. Stanisław Sikorski ze związku Sybiraków dodaje, że gdyby dzień pamięci ustalać po datach deportacji, doszłoby do zamieszania. Dlatego Związek, który w tym roku obchodzi 25.lecie istnienia domaga się dotychczasowej daty 17 września jako dnia ku czci Sybiraków.

– Gdyby ktoś chciał ustalać według dni deportacje (10 luty, 1 kwiecień, czerwiec, potem następny kwiecień), to mogłyby być wśród Sybiraków pytania, dlaczego nie 10 luty, a nie na przykład kwiecień etc… – tłumaczy Sekretarz Generalny Związku Sybiraków.

RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl