Trwa oblężenie Hims przez wojska rządowe

Czwartek był 676. dniem oblężenia Hims, w którym bronią się syryjscy powstańcy. W ruinach jego centrum wciąż kryje się 1 300 mieszkańców. Reżim Baszara el-Asada przerywając rokowania z powstańcami w Genewie, zerwał rozmowy w sprawie ich ewakuacji.

„Pragniemy zaalarmować społeczność międzynarodową: miastu Hims grozi masakra” – oświadczyła opozycyjna Koalicja Narodowa, której kierownictwo działa na wychodźstwie. W ostatnich miesiącach siły rządowe odbiły z rąk powstańców szereg ich „mateczników” w głębi kraju i miejscowości granicznych, odcinając ich od zaopatrzenia z zagranicy i przejmując kontrolę nad główną magistralą samochodową prowadzącą z Damaszku do środkowej Syrii i Hims oraz w kierunku wybrzeża Morza Śródziemnego.

Tymczasem wciąż trwają krwawe potyczki w bitwie o Aleppo, stolicę gospodarczą kraju. W czwartek nad ranem syryjscy powstańcy i bojownicy islamskiego Frontu Al-Nusra (organizacji wspieranej przez Al-Kaidę) oraz Frontu Islamskiego rozpoczęli kolejną próbę odbicia z rąk wojsk rządowych bazy wojskowej Hanano, strategicznie usytuowanej na płaskowyżu dominującym nad północnymi dzielnicami Aleppo.

Syryjska TV państwowa podała, że „wróg wykorzystał do przeprowadzenia operacji trzy tunele wywiercone w zboczach wzgórz wokół koszar wojskowych”. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że podczas ataku zginęło co najmniej dwudziestu żołnierzy sił rządowych i trzynastu spośród nacierających. Powstańcy próbują opanować bazę wojskową od września 2012 roku.

W samym Aleppo zachodnie dzielnice są kontrolowane głównie przez wojska rządowe, podczas gdy wschodnie pozostają w rękach powstańców, mimo nieprzerwanego ostrzału i bombardowań lotniczych. Siły powstańcze odpowiadają ogniem moździerzy i lekkich wyrzutni rakietowych. Rząd Asada po uzyskaniu w ostatnich miesiącach przewagi militarnej nad powstańcami postanowił zaakcentować „stabilizację” w kraju, przeprowadzając wybory prezydenckie, po raz pierwszy w historii syryjskiej dyktatury z udziałem więcej niż jednego kandydata.

Jednak przedstawiciele opozycji nie będą mieli szans na udział w tych wyborach. Nowa ordynacja wyborcza postanawia bowiem, że mogą w nich uczestniczyć jedynie kandydaci, którzy przynajmniej od 10 lat mieszkają na stałe w Syrii. Tymczasem liderzy opozycji albo mieszkali przez lata na uchodźstwie, albo zmuszeni byli do częstych ucieczek z kraju. Asad nie ogłosił jeszcze swej kandydatury, ale oficjalne zgłaszanie kandydatów rozpocznie się 21 kwietnia. Wówczas Rada Ludowa (parlament) poda termin wyborów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl