Trwa 48. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

„Dla wspólnej przyszłości w podzielonym świecie” – pod takim hasłem w szwajcarskim Davos trwa 48. Światowe Forum Ekonomiczne.

Uczestnicy Forum wiele uwagi poświęcają Polsce.

– Dla mnie to jest fundamentalnie ważne, aby tak uszczelnić system podatkowy, żeby były pieniądze na cele społeczne, bo dzięki temu włącza się miliony rodzin, miliony ludzi w krwioobieg gospodarczy i społeczny – powiedział Mateusz Morawiecki.

Polski rząd konsekwentnie łączy wymiar społeczny z gospodarką. To model, który przekłada się na liczby. W ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrost gospodarczy przyspieszył do blisko 5 proc. Polska zyskuje w oczach zagranicznych inwestorów, w tym prezesa Google, z którym spotkał się prezydent Andrzej Duda.

– Pytałem wprost, jak mu się prowadzi działalność w Polsce, czy jest zadowolony z tego, jak firma w Polsce funkcjonuje. Powiedział, że jest bardzo zadowolony. Powiedział, że mamy bardzo zdolnych inżynierów, informatyków, młodych ludzi, i zamierzają rozwijać swoją działalność w Polsce – wskazał Andrzej Duda.

Debata o przyszłości światowej gospodarki odbywa się na razie bez udziału prezydenta USA. Publiczne wystąpienie Donalda Trumpa zaplanowano na piątek. Jednak już teraz o amerykańskim przywódcy mówi się w Davos sporo, szczególnie w kontekście reformy podatkowej, która przewiduje wielkie cięcia podatków korporacyjnych.

– Mówi się nam, że w kwestiach finansowych i socjalnych odpowiedzią na wszystko jest robić mniej, ciąć podatki bez ograniczeń – to wyścig na dno – podkreślił prezydent Francji Emmanuel Macron.

Reformy podatkowej podjął się właśnie prezydent USA; reformy, która przewiduje wielkie cięcia podatków korporacyjnych.

– Tutaj taką polityczną poprawnością jest krytykować USA, a chwalić Chiny, że to niby Stany Zjednoczone są pełne protekcjonizmu, ochrony swojego rynku, a Chiny są takie otwarte. To jest zupełna nieprawda – zaznacza Mateusz Morawiecki.

Polski eksport do Chin sięga ok. 2 mld dolarów, import to 24 mld. Do grona krytyków prezydenta USA nie dołączyła tym razem Angela Merkel. Niemiecka kanclerz przekonywała, że Europa nie powinna narzekać, ale reagować poprzez własne reformy. Te pozwolą jej utrzymać konkurencyjność.

– Wspólna europejska polityka zagraniczna nie została jeszcze dostatecznie rozwinięta. Jeśli 27 europejskich państw nie jest w stanie wysłać spójnego przekazu do wielkich krajów, takich jak Chiny, Indie, Stany Zjednoczone i Rosja, wtedy nie odniesiemy sukcesu w naszych wysiłkach zmierzających do bycia graczem światowym – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Dziś przedostatni dzień Forum i kolejne rozmowy dwustronne. W planach Mateusza Morawieckiego znalazły się spotkania z premierami Norwegii, Danii i Holandii. Andrzej Duda ma rozmawiać z prezydentem Serbii i królem Jordanii.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl