Trudna sytuacja w Kompanii Węglowej

Dotychczasowy program naprawczy Kompanii Węglowej jest już nieaktualny – wynika z informacji zarządu spółki przekazanych przez związki zawodowe. Zagrożona ma być też wypłata grudniowych pensji. W piątek we wszystkich kopalniach koncernu zaplanowano masówki. 

W czwartek w siedzibie firmy w Katowicach odbyło się spotkanie zarządu ze związkami zawodowymi, podczas którego zaprezentowano im założenia programu naprawczego. Związkowcy dowiedzieli się m.in, że spółka nie wyemituje euroobligacji, co miało zapewnić jej dopływ pieniędzy.

Uzyskaliśmy informację, że plan naprawczy KW, który został nam przekazany dzisiaj, jest już nieaktualny, ze względu na to, że jedno ze źródeł finansowania – euroobligacje – jest już pogrzebane, nieaktualne – powiedział szef Solidarności.

Dodał, że prezes KW Mirosław Taras przekazał też związkom, iż wypłata grudniowego wynagrodzenia w Kompanii jest zagrożona.

Jak poinformował szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik, zaraz po spotkaniu Taras pojechał do Warszawy. Związkowcy zamierzają czekać w siedzibie spółki na jego powrót, spora grupa spędzi tam noc. Oczekują przyjazdu przedstawiciela rządu Ewy Kopacz z jej pełnomocnictwami oraz z informacjami nt. planów dalszych działań odnośnie branży.

Według związkowców na pytanie o ewentualne alternatywne plany pozyskania środków na wynagrodzenia i ratowanie spółki zarząd miał odpowiedzieć, że jedynym sposobem jest likwidacja kilku kopalń i zwolnienie załóg tych zakładów. W tej sytuacji przedstawiciele strony społecznej zażądali, aby do siedziby Kompanii przyjechał przedstawiciel właściciela spółki, czyli ministra gospodarki.

Oświadczyliśmy jako związki, że nie wychodzimy. Czekamy, że prezes wróci z Warszawy i przekaże nam informacje. Bo zakładamy, że skoro jedzie, to albo z jakimś pomysłem, albo po decyzje, których nam nie przedstawił. Będziemy czekać na niego i na przedstawiciela rządu, który będzie miał pełnomocnictwa pani premier, aby przekazać nam, jakie są decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Kompanii i górnictwa w ogóle – powiedział Grzesik.

„Dalsze rozmowy na linii zarząd związki zawodowe są w tej sytuacji bezprzedmiotowe, konieczna jest natychmiastowa interwencja rządu” – dodał związkowiec. W piątek we wszystkich kopalniach Kompanii Węglowej związki zawodowe zorganizują tzw. masówki, czyli informacyjne spotkania z załogą, podczas których zreferują sytuację. Jarosław Grzesik ma też przekazać w piątek na ręce wicewojewody śląskiego pismo skierowane do premier Ewy Kopacz.

18 listopada zbierze się specjalny zespół ds. górnictwa węgla kamiennego.

W ostatnich miesiącach Kompania Węglowa stanęła przed widmem upadłości. Jak informował w połowie września prezes KW Mirosław Taras, spośród 14 jej kopalń rentowność utrzymywały trzy. Wynik finansowy po sześciu miesiącach wyniósł minus 342,3 mln zł, wobec 228,7 mln zł straty przed rokiem.

Pod koniec października największy polski eksporter węgla Węglokoks SA zapowiedział, że chce do końca br. sfinalizować zakup od KW 4 lub 5 kopalń.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl