Trudna sytuacja hospicjów w Polsce

Hospicja borykają się z brakiem miejsc. Jak alarmuje „Nasz Dziennik”, w niektórych województwach na łóżko trzeba nawet czekać kilka miesięcy.

W Polsce opieka paliatywna i hospicyjna jest szczególnie potrzebna. Z takiej opieki korzysta około 100 tysięcy osób rocznie, z czego 90 procent to chorzy na nowotwory.

Opieka hospicyjna ma na celu poprawę jakości życia chorego i jego bliskich, zmagających się z codziennymi problemami związanymi z postępującą, często nieuleczalną, chorobą.

Niestety, w ostatnim czasie polskie hospicja przeżywają kryzys. Brakuje w nich miejsc. Na przyjęcie trzeba nawet czekać kilka miesięcy. Dla chorych sprawa jest szczególnie bolesna, bo ci czekać nie mogą.

Najgorsza sytuacja panuje w województwie Zachodniopomorskim, gdzie na milion mieszkańców przypada zaledwie 26 łóżek, a także w województwach: łódzkim, mazowieckim czy lubuskim.

Zgodnie ze standardami Europejskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej z 2011 roku powinno być co najmniej 100 łóżek na milion mieszkańców. Głównym powodem tak dramatycznej sytuacji jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje zbyt małą liczbę świadczeń.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl