Tracimy dotacje na budowę dróg

W ostatnich latach wzrosła liczba inwestycji drogowych w miastach. Większość jednak realizowana była z opóźnieniami, co powodowało, że samorządy traciły unijne dofinansowania – wynika z najnowszego raportu NIK.

W okresie od  2008 do 2011 roku wydatki na inwestycje drogowe wyniosły 30% więcej niż w latach 2004-2007. Jednak w przypadku prawie wszystkich skontrolowanych inwestycji dokumentacja projektowa była sporządzana z opóźnieniem, niekiedy kilkuletnim.

Ponadto niektóre miasta straciły szansę na otrzymanie dodatkowych środków z Unii Europejskiej – powiedział Zbigniew Matwiej, kierownik  prasowy NIK.

– Zmieniano plany, korygowano różnego rodzaju inwestycje, a to doprowadzało, albo do nie przyznania pomocy z UE,  albo wręcz jej odebrania. Warszawa, Poznań i Lublin w wyniku różnych błędów, straciły 25 mln zł. – mówi Zbigniew Matwiej.

Powodem utraty dofinansowania z UE, zdaniem posła Jerzy Polaczka, byłego ministra transportu jest niedostateczne przygotowanie do pozyskiwania środków z Unii, które powinny w znacznym stopniu podnieść wydatki na inwestycje drogowe.

– Zwracam uwagę na to, iż 30 % wzrost wydatków na inwestycje drogowe dalece odbiega od prawie 18 krotnego wzrostu puli środków europejskich w programie „Infrastruktura i środowisko”. Dla mnie wskaźnik nawet zwiększonych inwestycji samorządowych nie jest adekwatny do tego, aby móc dobrze ocenić aktywność władz samorządowych jeśli chodzi o modernizację infrastruktury drogowej- dodaje Jerzy Polaczek.

 

Wypowiedź Zbigniewa Matwieja


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Jerzego Polaczka


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl