Trąba powietrzna. Zginęła jedna osoba, wichura uszkodziła ponad 100 budynków

W wyniku nawałnic, które w sobotę przeszły nad siedmioma powiatami województw pomorskiego, kujawsko – pomorskiego i wielkopolskiego zginęła jedna osoba, 10 zostało rannych a ponad 100 budynków uszkodzonych. Trąba powietrza zniszczyła ok. 400 ha lasów.

Strażacy cały czas usuwają skutki nawałnic. Do godzin przedpołudniowych odnotowano ponad 500 interwencji strażaków, zaangażowanych w nie było 260 zastępów i około 1200 strażaków” – zaznaczył rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Spośród uszkodzonych budynków 46 to budynki mieszkalne.

W woj. pomorskim nawałnica dotknęła powiaty starogardzki, kwidzyński i sztumski. Zniszczone zostały tam 52 budynki, w tym 24 mieszkalnych, zniszczonych zostało także wiele maszyn rolniczych. W woj. kujawsko-pomorskim wichura przeszła nad powiatami świeckim i tucholskim. Straż odnotowała w tamtym rejonie zniszczenia 42 budynków, w tym 23 mieszkalnych. Zaś w woj. wielkopolskim nawałnica przeszła nad powiatami pilskim i czarnkowsko-trzcianeckim i zniszczonych zostało osiem budynków, w tym trzy mieszkalne.

Trąba powietrzna, która w niedzielę przeszła nad Borami Tucholskimi w woj. kujawsko-pomorskim zniszczyła około 550 hektarów lasów – poinformował dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.

Trąba powietrzna przeszła pasem o długości 8-9 kilometrów i szerokości 300-400 metrów, a miejscami nawet kilometra.

Zniszczeniu uległ liczący 60-70 lat las sosnowy z domieszką dębów i sosen. Dorodne drzewa zostały powyrywane z korzeniami lub przecięte na pół. Przewróconych i ściętych zostało około 80-100 tysięcy metrów sześciennych drzew. Precyzyjne ustalanie szkód potrwa przynajmniej kilka dni.

W powiatach świeckim i tucholskim zniszczonych i uszkodzonych zostało kilkadziesiąt budynków mieszkalnych, gospodarczych i inwentarskich.

W powiecie tucholskim zniszczony został całkowicie jeden dom, a osiem domów zostało uszkodzonych, podobnie jak 12 budynków gospodarczych. Uszkodzone są dwie linie wysokiego napięcia. W powiecie świeckim uszkodzonych zostało dziewięć domów i dwa domy letniskowe.

Z kolei w powiecie kwidzyńskim, w miejscowości Mątowskie Pastwiska uszkodzeniu uległo 9 budynków gospodarczych i magazynowych oraz 5 maszyn rolniczych. Na wysokości tej miejscowości, z drogi wojewódzkiej 525 usunięto 22 drzewa, które utrudniały przejazd.

Marzanna Kierzkowska ze spółki Energa-Operator, która dostarcza prąd mieszkańcom regionu, poinformowała, że drzewa spadające na linie energetyczne sprawiły, że energia elektryczna nie docierała do 29 stacji średniego napięcia. Do niedzieli rano energetykom udało się doprowadzić prąd do 20 stacji. Do pozostałych – sześciu stacji w okolicach Smętowa Granicznego i pojedynczych stacji w Osieku, Radogoszczy oraz Leśnej Janie, energia miała dotrzeć w niedzielę po południu.

Mówi rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.


Pobierz Pobierz

 

***

W dniu wczorajszym wystąpiły sprzyjające warunki meteorologiczne, do powstania takich zjawisk. Przyczyną był nadciągający front chłodnego powietrza, na którym powstawały rozbudowane chmury burzowe. Dodatkowo blisko Polski był dość głęboki niż, który też potęgował rozwój chmur, mimo że temperatura nie była zbyt wysoka.  Wczoraj odnotowano około 20 – 23 st., a mimo to burze były bardzo gwałtowne. – powiedział Rafał Maszewski z Zakładu Klimatologii UMK.

Bardzo często takie zjawiska nam się kojarzą z upałem, kiedy termometry wskazują 30- 35st. Wczoraj okazało się, że temperatura była niezbyt wysoka a jednak takie burze i takie straty też mogą się pojawiać. Jak mówiłem takie burze i trąby występowały w Polsce. Na pewno też będą występować w przyszłości. (…) Teraz czeka nas kilkudniowe uspokojenie. Temperatury będą około 20 st. na północy, przelotne opady deszczu, mogą się zdarzać także słabe burze. Ze wstępnych prognoz wynika, że zjawiska te mogą się powtórzyć w czwartek. W tym dniu będzie się przemieszczał front chłodny, przed którym napłynie na jeden dzień cieplejsze powietrze.  Cieplej zrobi się zwłaszcza na południu. Tam termometry wskażą  28 – 29 st. W nocy zaś będzie się ochładzać. Tu istnieje to ryzyko, że te burze mogą być znów gwałtowne, niewykluczone, że pojawią się trąby powietrzne. Takie zagrożenie na przyszły czwartek może wystąpić.„ –informuje Rafał Maszewski z Zakładu Klimatologii UMK:


Pobierz Pobierz

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl