Toruńska rozgłośnia krzewi patriotyzm

Radio Maryja nie tylko ewangelizuje, ale również rozwija w swoich słuchaczach odpowiednie postawy i wzorce. Od lat toruńska rozgłośnia wspiera, a także sama organizuje wiele inicjatyw, które mają krzewić w Polakach patriotyzm.

W studiu Radia Maryja co wieczór, tuż po północy, rozbrzmiewa hymn narodowy Polski. Toruńska rozgłośnia nie tylko ewangelizuje, ale też krzewi postawy patriotyczne.

– Nauczyło ludzi modlić się – przede wszystkim za Ojczyznę – mówił Stanisław Olejarczyk, uczestnik toruńskich uroczystości.

– To jest obowiązek, uważam, każdego Polaka, patrioty i tak powinno być, bo tutaj jest cały rdzeń Polski – podkreślał Ryszard Borkowski.

Takie postawy to właśnie zasługa toruńskich mediów – zaznacza prezes Instytutu Pamięć i Tożsamość im. Świętego Jana Pawła II Andrzej Jaworski.

– Gdyby nie ta misja Radia Maryja, a później Telewizji Trwam, to tego patriotyzmu, jaki dziś mamy, nie byłoby wcale w naszej Ojczyźnie tak dużo – zaznaczył Andrzej Jaworski.

Dlatego Radio Maryja jest tak ważne dla seniorów – podkreślał pan Aleksander.

– Którzy odkryli w życiu już wiele ważnych rzeczy i zrozumieli, co jest w życiu ważne i co jest mniej ważne – wskazywał Aleksander Kusiak, pielgrzym.

Ale to miejsce także dla młodszych. Kacper przyjechał do Torunia z rodziną i z polską flagą.

– W tym roku jest stulecie odzyskania niepodległości i chcieliśmy pokazać, że jest to święto i żeby ludzie pamiętali o tym, że nasz kraj jest niepodległy od stu lat – tłumaczył chłopiec.

Tę historyczną wiedzę przypomina także Radio Maryja.

– Mówi prawdę o przeszłości historycznej, porusza problemy związane z problematyką II wojny światowej – chociażby Żołnierzy Wyklętych, te czasy powojenne – podkreślała Katarzyna Rogalińska, nauczycielka.

Jak zaznacza, to ważne, bo jeszcze nie tak dawno w podręcznikach historycznych było wiele przekłamań, którymi do dziś żyje wiele osób. Radio Maryja próbuje przekazywać prawdę.

– W tej chwili ja również czerpię taką inspirację, żeby poruszać z młodzieżą chociażby na godzinach wychowawczych te tematy – dodaje.

Dziś, kiedy Polska jest podzielona przez różnego rodzaju spory polityczne, toruńska rozgłośnia jest szczególnie potrzebna – ocenił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

– Rodzina Radia Maryja próbuje te spory zażegnać, próbuje te spory łagodzić. Oczywiście są tacy, którzy twierdzą, że jest inaczej, ale tak naprawdę, jak ktoś się wsłucha i zobaczy, jaka jest jakość przekazu (…), co jest naprawdę pokazywane, jakie uroczystości są podkreślane, to tylko chylić czoła i dziękować za te wspaniałe dzieła – zaznaczył Mikołaj Bogdanowicz.

Przykładem mogą być organizowane w wielu miastach całej Polski tegoroczne koncerty niepodległościowe. Także dzisiaj, podczas rocznicy radia, wystąpił Zespoł Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który w ludowych strojach przedstawił polską kulturę i tradycję.

Radio ogrywa także szczególną rolę dla Polonii – przekonuje członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Janusz Kawecki.

– Oni, słuchając Radia Maryja czy oglądając TV Trwam, mają możliwość dowiedzieć się o Polsce tego, co jest najważniejsze – jak ona wzrasta, jak się rozwija i jak ta niepodległość i wolność rzeczywiście wygląda – zwraca uwagę prof. Janusz Kawecki.

Dlatego w wieloletniej posłudze Radia Maryja wciąż towarzyszy to samo hasło: „W służbie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj