Toruń: Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II ma powstać do roku 2020

Jest potrzebne dla całego narodu – tak o powstającym w Toruniu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II mówi jego wieloletni sekretarz ks. kard. Stanisław Dziwisz. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2020 r.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II powstanie nieopodal sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. To jedna z instytucji kultury współtworzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Cieszę się, że jednym nich będzie unikalne Muzeum „Pamięć i Tożsamość” – mówił jeszcze w czerwcu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Obok ministerstwa dzieło współtworzy Fundacja „Lux Veritatis”.

– Fundacja „Lux Veritatis” przekazała do tej wspólnej placówki kultury bardzo wiele. Przekazała grunty, koncepcję architektoniczną, projekty budowlane, ale też ogromny zasób dokumentacji i muzealiów, które posiada. To są ogromne zbiory, które zostały zarchiwizowane i wycenione – powiedziała szefowa fundacji Lidia Kochanowicz-Mańk.

Informację o budowie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” z radością przyjął prezydent Torunia Michał Zaleski. Miasto zyska kolejnych turystów, a przecież województwo kujawsko-pomorskie to pierwszy region na świecie, który jako swojego patrona przyjął św. Jana Pawła II.

– Myślę, że jest naturalne, aby powstał obiekt, który będzie pokazywał historię tego świętego, pokazywał także jego obecność wśród nas, zarówno mieszkańców regionu kujawsko-pomorskiego, jak i miasta Torunia – wskazał Michał Zaleski.

Muzeum ukaże historię Polski od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność. Dzieje kraju zaprezentowane zostaną w zgodzie z przesłaniem św. Jana Pawła II, głoszącym, że wydarzenia historyczne powinny być rozumiane przez pryzmat odwiecznych prawd filozoficznych i teologicznych.

– To nie będzie takie zwykle muzeum. Możemy tylko rzucić światło przez to, że autorami muzeum, całej realizacji muzeum, są ci, którzy zrealizowali Muzeum Powstania Warszawskiego. Trzeba myśleć o młodzieży i dzieciach. Chcemy uczyć, właściwie formować dzieci i młodzież, by Polska była silna Bogiem, by Polacy kochali własną ojczyznę – mówił założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” to już kolejna inicjatywa, która wzrasta przy toruńskiej rozgłośni.

Radio Maryja i Telewizja Trwam łączy naród wokół dobra wspólnego – wskazał ks. kard. Stanisław Dziwisz. A to przecież właśnie św. Jan Paweł II tak często podkreślał znaczenie dobra wspólnego i godności człowieka.

– Jestem z uznaniem dla ks. dyrektora Tadeusza Rydzyka za to wszystko, co on robi w Toruniu. To jest potrzebne dla całego narodu, nie tylko w naszej ojczyźnie, ale i na świecie – powiedział arcybiskup senior Archidiecezji Krakowskiej.

Miejsca poświęcone pamięci świętego Polaka są już m.in. w Krakowie czy Wadowicach. Teraz przyszedł czas na Toruń.

– Jako były sekretarz Jana Pawła II wyrażam ogromną wdzięczność, że tam również tworzy się taki ośrodek – dodał ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Jak powiedział metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, trudno się dziwić temu zamysłowi.

– To, że Radio Maryja jest, przetrwało trudne chwile, że się ciągle rozwija, także poprzez powstanie bratniej TV Trwam, to w dużej mierze Jego zasługa, Ojca Świętego, który bardzo się cieszył, że takie radio powstało – zwrócił uwagę ks. abp Marek Jędraszewski.

Wszyscy doskonale pamiętamy słowa świętego już Jana Pawła II skierowane do Rodziny Radia Maryja w Rzymie w 1996 r.

– Radiu Maryja życzę, aby odważnie głosiło Ewangelię słowem i czynem, aby rozprzestrzeniało na falach eteru Chrystusowe orędzie życia, które jest zawsze orędziem prawdy, miłości i solidarności. Równocześnie dziękuję Radiu Maryja za to wielorakie i ofiarne zaangażowanie się w apostolstwo słowa, które dzisiaj jest tak bardzo ważne i tak bardzo potrzebne w naszym kraju – mówił Jan Paweł II.

Także dzisiaj bardzo ważne – nie tylko dla naszego kraju, ale i całego świata – jest pielęgnowanie pamięci o życiu i nauczaniu, czyli drodze do świętości Jana Pawła II.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl