Toruń: międzynarodowa konferencja poświęcona islamowi

„Dialog z islamem?” – to temat międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej islamowi, która w dniach 2-3 grudnia odbędzie się w toruńskim Centrum Dialogu Jana Pawła II. W trakcie spotkania głos zabiorą prelegenci z Polski i z zagranicy, m.in. ks. prof. dr hab. Jan Perszon z UMK, dr Hanna Karp z WSKSiM, a także prof. Francesco Zannini z Włoch.

Konferencję zainauguruje otwarta debata moderowana przez prof. dr. hab. Czesława Łapicza z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (środa, godz. 19.00). Argumenty za dialogiem z religią islamską przedstawią dr hab. Agata Nalborczyk z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Michał Moch z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Przeciwne stanowisko zaprezentuje prof. dr hab. Robert Ptaszek, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego św. Jana Pawła II i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Celem konferencji jest refleksja nas zasadnością ogłoszonej 50 lat temu Deklaracji Vaticanum II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate” i porównaniu jej z myślą muzułmańskiego myśliciela M. Fethullaha Gülena.

Jak tłumaczą organizatorzy w dokumencie określającym idee konferencji, dramatyczny exodus mieszkańców Bliskiego Wschodu oraz masowe prześladowania chrześcijan w niektórych krajach muzułmańskich zmuszają współczesne społeczeństwa do postawienia kilku zasadnych pytań.

„Czy wytyczona przez Nostra aetate orientacja dialogiczna ma jeszcze sens? Czy w obliczu eksterminacji chrześcijan przez coraz bardziej radykalizujący się islam znajdą się muzułmanie, którzy szczerze dążą do pokoju i są gotowi respektować (tak u siebie, jak i w Europie) zasadę wolności religijnej? Warto też pytać o sprawę jeszcze ważniejszą: czy islam (zwłaszcza w oparciu o jego świętą księgę – Koran) może być „religią pokoju”, przystającą do koncepcji wolności religijnej, wypracowanej w wyrastającej z chrześcijaństwa tzw. cywilizacji europejskiej?” – czytamy w dokumencie.

W trakcie spotkania uwzględniony ma zostać dorobek tureckiego myśliciela M. Fethullaha Gülena, który od ponad trzydziestu lat propaguje ideę pokojowej koegzystencji, tolerancji i dialogu trzech wielkich religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu.

„W obliczu aktualnych (realnych) zagrożeń i medialnej „walki”, w której tak łatwo o krzywdzące uproszczenia i manipulacje, warto bowiem – w klimacie szacunku dla interlokutorów – rozmawiać. Nie tylko po to, by lepiej rozumieć zachodzące zjawiska, ale po to, by lepiej służyć Prawdzie. I – choćby w małym wymiarze – pokojowi” – wskazują organizatorzy.

W trakcie dwudniowej konferencji głos zabiorą prelegenci z Polski i z zagranicy. Wśród nich znajdą się związani ze środowiskiem Radia Maryja i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej ks. prof. dr hab. Jan Perszon, prof. dr hab. Robert Ptaszek czy dr Hanna Karp.

Swoje prelekcje wygłoszą także, m.in. dr Mustafa Cenap Aydın, prezes Fundacji Tevere w Rzymie, prof. Francesco Zannini z Papieskiego Instytutu Badań Arabistycznych i Islamistycznych w Rzymie, a także dr Davut Han Aslan, adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Organizatorami konferencji są Wydział Teologii UMK, Urząd Marszałkowski w Toruniu, muzułmańska turecka Fundacja „Dunaj Instytut Dialogu” z Polski, a także „Fundacja Tevere” z Rzymu.

plaka_tB2

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl