Toruń: Dom Kopernika ponownie otwarty dla turystów

Wstrzymał słońce, ruszył ziemię historię Mikołaja Kopernika, bo o nim mowa, można na nowo odkryć w jego rodzinnym domu. Rewitalizacja toruńskiego obiektu dobiegła końca. Na miejscu pojawili się już pierwsi turyści.

W podróż po Domu Mikołaja Kopernika zabrał nas dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz.

Jest to opowieść o astronomii, o historii astronomii, ale z wątkiem Mikołaja Kopernika w roli głównej – mówił dr Marek Rubnikowicz.

Rozpoczynamy od starożytności i pierwszego zderzenia człowieka z kosmosem.

Po czym przechodzimy przez średniowiecze, możemy obejrzeć fragment „Piekła” Dantego, później mamy wielkie odkrycia, rodzinę Kopernika, później mamy historię kamienicy mieszczańskiej – tłumaczył dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Wszystko z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych.

Wartością tego projektu jest to, że łączy prawdziwe wspomnienia historii, a więc stare budynki pamiętające Mikołaja Kopernika, z pietyzmem, z nowoczesną formą przekazu – zaznaczył Michał Zaleski, prezydent Torunia.

To odpowiedź na oczekiwania turystów. Przed rewitalizacją Dom Kopernika odwiedzało ok. 100 tys. osób rocznie. Teraz ta liczba powinna wzrosnąć. Nowe muzeum staje się wizytówką Torunia.

Jestem przekonany, że to w pełni zaspokoi oczekiwania turystów, a przecież Toruń odwiedza ponad 2 mln 300 tys. osób z całego świata, oczywiście głównie z Polski – podkreślił Michał Zaleski.

Oczekiwania turystów wymuszały szybkie tempo prac związanych z rewitalizacją. To się udało.

Jak na ekspozycję tej wielkości, tej skali trudności, jest to ekspozycja, która powstała w tempie rekordowym – zaznaczył dr Marek Rubnikowicz.

Dodatkowym atutem muzeum ma być projekcja filmowa. Również tam dotarła nasza kamera.

Są trzy filmy. Jeden jest poświęcony rodzinie Kopernika, drugi związany jest z okresem około kopernikańskim i trzeci związany jest ze wszechświatem – dodał dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Rewitalizacja obiektu to efekt wsparcia resortu kultury.

Dzieje się tak dzięki decyzji premiera prof. Piotra Glińskiego, który zapewnił współfinansowanie ze środków unijnych na kolejny etap rewitalizacji Starego Miasta w Toruniu – akcentował Michał Zaleski.

Teraz pozostaje już tylko wciągnąć się w opowieść o najsłynniejszym polskim astronomie, który wstrzymał słońce, a ruszył ziemię.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl