Tomasz Korkosz, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej Trzeba zracjonalizować dostęp do świadczeń.

Największe zagrożenie, jakie niesie ta ustawa, jest takie, że nie prezentuje ona całej wizji naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce. Jeśli chodzi o współpłacenie pacjentów za niektóre świadczenia, to my, jako samorząd lekarski, jesteśmy akurat za takim rozwiązaniem. Taki system należy wprowadzić. Skoro Polacy akceptują w tej chwili współpłacenie za leki, to dlaczego nie wprowadzić współpłacenia za określone świadczenia zdrowotne? Nie mówimy tutaj oczywiście o współpłaceniu za zabiegi ratujące życie czy skomplikowane operacje, ale mówimy na przykład o symbolicznej opłacie za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Oczywiście należałoby wtedy wprowadzić odstępstwa od takiego współpłacenia dla osób ubogich. Nawet nie chodzi o ogromne pieniądze, które dzięki temu wpływałyby do budżetu państwa, ale wszędzie na świecie takie rozwiązania wprowadza się po to, żeby zracjonalizować dostęp do świadczeń. Nie byłoby wizyt u lekarza tylko po to, żeby sobie z kimś porozmawiać, ale po to, aby rzeczywiście uzyskać poradę. Bo do takich sytuacji dochodzi, a skutkiem tego są ogromne kolejki do specjalistów. A jeśli za wizytę płaciłoby się np. 3 złote, to każdy by się zastanowił, czy rzeczywiście ma potrzebę odwiedzenia lekarza.


not. IB
drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl