fot. wikipedia.org

TOK FM wyśmiało powstańców warszawskich. Jest wniosek do KRRiT

Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944 wyraziło oburzenie na zachowanie dziennikarzy radia TOK FM, którzy na antenie naśmiewali się z wierszy napisanych przez powstańców. Członkowie Stowarzyszenia złożyli w tej sprawie wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.  

We wniosku do KRRiT Stowarzyszenie domaga się nałożenia kary na TOK FM.

Chodzi o poniedziałkową audycję „Prawda Nas Zaboli”. Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego zwraca uwagę, że dziennikarze żartowali m.in. z numerów oddziałów powstańczych, a ich autorów – uczestników powstania – określili jako „poeci mistyczno-numeryczni wieszczący przemoc i gwałt”.  Odczytywaniu wierszy towarzyszył śmiech uczestników audycji.

Prezes stowarzyszenia Maciej Białecki domaga się od KRRiT, aby ta zajęła się sprawą.

­- To bardzo ciekawy epizod powstania. W dzielnicy Grochów był konkurs poetycki dla żołnierzy. Młodzi chłopcy, którzy z karabinami bronili w okopach wolnej Polski, mieli szansę napisać jakiś (oczywiście naiwny) wzruszający wiersz, i do wygrania był karabin maszynowy i wiązka granatów. Wielcy dziennikarze z radia TOK FM obśmiali formę tych wierszy, także – można powiedzieć – sam patriotyzm, miłość do ojczyzny, które ci żołnierze sprzed 72 lat prezentowali. To bardzo oburzające. Uważam, że KRRiT powinna stanowczo zareagować w tej sprawie – komentuje Maciej Białecki.

Właścicielem Radia TOK FM jest Agora S.A., wydawca „Gazety Wyborczej”. Audycja jest dostępna na stronie internetowej rozgłośni.

RIRM

drukuj