To był rok walki o TV Trwam

Rok 2012 zapisze się w historii Polski jako rok walki o TV Trwam – podsumowała poseł Barbara Bubula, była członek KRRiT.

Społeczne poruszenie ws. zagrożenia wolności słowa w Polsce było imponujące. Równie widoczne były także działania uderzające w Radio Maryja i TV Trwam.

Przeciwko dyskryminacji katolickiej stacji Polacy manifestowali w 144 marszach, organizowanych w kraju i za granicą. Najbardziej liczne manifestacje odbyły się w Warszawie: 29 września i 21 kwietnia. Zgromadziły one kilkaset tysięcy osób. Prawie 2,5 mln osób podpisały się także pod protestem w obronie TV Trwam wysyłanym do KRRiT.

KEP, a także Rady gmin, miast, powiatów, różne organizacje społeczne i osoby indywidualne wyrażały swoje poparcie dla TV Trwam w specjalnych stanowiskach.

Wzrosła świadomość społeczna dotycząca sposobu funkcjonowania systemu medialnego i brakującego w nim prawdziwego pluralizmu – wskazała poseł Barbara Bubula.

Rzeczywiście poruszenie było wielkie i dodam wiele transmitowanych przez Radio Maryja i TV Trwam posiedzeń komisji sejmowych, posiedzeń również senackiej komisji, które bardzo wielu widzom unaoczniły te problemy, które do tej pory nie były żywo dyskutowane w naszym kraju. To też pokazuje kierunek działania na przyszłość tak, aby ta liczba świadomych; bo za taką można uznać owe 2,5 mln. osób, które podpisały się pod protestem ws. TV Trwam wzrosła, co najmniej dwu-trzy krotnie, dlatego że niebezpieczeństwa związane z funkcjonowaniem wolnych mediów w Polsce są nadal ogromne – akcentowała poseł Barbara Bubula.

Rok 2012 to także działania rządu Donalda Tuska uderzające w Radio Maryja i TV Trwam.

Początkowe zapisy dwóch ustaw o radiofonii i telewizji, a także prawo telekomunikacyjne – poprzez drastyczne opłaty koncesyjne oraz opłaty za użytkowanie częstotliwości – prowadziły do wyeliminowania wolnych mediów w Polsce.

Te sprawy tylko połowicznie zakończyły się pozytywnie, dlatego że w przypadku opłat za koncesje w rozporządzeniu KRRiT za standardowe nadawanie telewizyjne w multipleksie naziemnym kwota w przybliżeniu odpowiada kwocie z przed roku, która funkcjonowała. Nadal natomiast pozostaje podwyżka opłat tej stacji telewizyjnej, która pojawi się w multipleksie cyfrowym za cały multipleks około dwustu kilku tysięcy. Ta kwota została podniesiona do ponad dziesięciu milionów. Rzeczywiście ten nowy wniosek, który mamy nadzieje będzie składać TV Trwam, w kolejnym postępowaniu konkursowym, będzie już o wiele drożej kosztował niż wniosek składany dwa lata temu – zwróciła uwagę poseł Barbara Bubula.

W ostatnich dniach grudnia KRRiT ogłosiła konkurs na cztery ostatnie miejsca na multipleksie, w tym dla kanału społeczno-religijnego. Przyszły rok powinien pokazać, czy miejsce to zajmie TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl